CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Adıyaman Şehir Rehberi

Adıyaman Uçak Bileti

Güneydoğu’nun incisi Adıyaman’a uçak bileti aramaktan yorulduysanız, biletsorun.com’a  gelerek işlemlerinizi kolay ve pratik bir şekilde yaparak güvenle Adıyaman uçak bileti satın alabilirsiniz. Çünkü biletsorun.com size tüm havayolu şirketlerinin Adıyaman uçak biletini tek bir sayfada sunar ve biletleri gün, saat, fiyat bakımından karşılaştırmanıza imkan tanır. Bu sayede uçak biletleri üzerindeki tüm promosyonları, indirim ve kampanyaları da görebilir, istediğiniz an kolayca yararlanabilirsiniz.

 

Adıyaman’daki Havalimanları

1998 yılında açılan sivil kategorideki Adıyaman Havalimanından yurtdışı uçuşları gerçekleştirmemektedir. Yurt içi 1 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet veren havalimanın yıllık yolcu ortalaması 100-150 bin civarındadır. Yurt içerisinde Adıyaman’a daha çok Ankara ve İstanbul’dan uçuşlar gerçekleşir. Özellikle Nemrut dağına gitmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Adıyaman Güneydoğu turlarının özel bir noktası sayılır.  Bu nedenle Adıyaman Havalimanı da sıklıkla kullanılır ve turlara buradan başlanır ya da burada sonlanır.

 

Adıyaman Hakkında

Adıyaman’ın nüfusu 290.382’dir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır.  Eski adı Hısnımansur olan Adıyaman bugünkü ismini Cumhuriyet döneminde almıştır.  İlk ismini nereden aldığı ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Emevi ya da Abbasi halifelerinden birinin ismini almış olabilir. Çünkü Hısnımansur, Mansur’un Kalesi demektir.  167 bin kilometre karelik bir alana yayılan Adıyaman’ın il plaka kodu 02, telefon alan kodu ise 416’dır.

 

Adıyaman Tarihi

Adıyaman’ın tarihi oldukça eskidir. Hitit, Hurri, Asur, Pers, Komagene Krallığı, Roma ve Bizans hakimiyeti çoğu Güneydoğu bölgesi gibi burada da geçerlidir. Bölge 7.yüzyıldan itibaren Emevi ve Abbasi akınlarıyla sarsılmış sonra yeniden Bizans İmparatorluğu’na geçmiştir. 1519 yılında Osmanlı Devleti hakimiyetine giren Adıyaman ilk olarak Maraş eyaletine bağlı bir sancak, daha sonra da Elbistan sancağına bağlı bir kaza haline gelmiştir. Bu durum 19. Yüzyılın sonlarına kadar sürdükten sonra, Adıyaman Diyarbakır’a bağlanmıştır.  Cumhuriyet döneminde ise 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalmıştır. Adıyaman ancak bu tarihtan sonra il statüsüne kavuşmuştur.

 

Adıyaman İklimi ve Bitki Örtüsü

Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman sınırları içerisindedir. Bu durum Adıyaman’da ve diğer bölgelerde tarım yapılmasına imkan tanımıştır. Tütün yetiştiriciliği oldukça popüler olsa da, yakın zamanda devlet kontrolüne bağlandığı için üretim azalmıştır. Tipik bir Güneydoğu şehridir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

 

Adıyaman’ın Yöresel Lezzetler

Güneydoğu şehirleri gibi Adıyaman mutfağı da acı ve baharat ağırlıklı olarak et çeşitlerini içerir. Ama Doğu Anadolu bölgesinin yemek çeşitliliğini de gösterir. Bunun nedeni Adıyaman’ın iki bölge arasında bir geçiş yeri olmasıdır. Ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan bölge halkı zamanla eti azaltmış ve yerine sebzeler de eklemiştir. Buğday ve baklagillerin kullanımı yaygındır. Soğan ve sarımsak birçok yemekte mutlaka bulunur. En meşhur yemekler arasında meşhur Adıyman Çiğ köftesi vardır. Semsek, Bumbar, Domates tava, Dövmeç ve Tavak sarması Adıyaman’a gidildiğinde mutlaka yenilmesi gereken yemeklerdendir.

 

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Adıyaman’ın en meşhur yerlerinden biri elbette Nemrut Dağı’dır. Kahta ilçesi sınırlarında bulunan dağın üzerinde Kommagene Krallığı’ndan kalan heykel başları her yıl binlerce turisti buraya çekiyor ve kendisine hayran bırakıyordur.  Yine Pirin Antik kenti de oyma taş mezar ve mağaraları görmek adına çok önemli bir ören yeridir. Cendere köprüsü, Sofraz Tümülüs Mezarları, Perre Antik Kenti, Gerger Kalesi ve Palanlı Mağarası da Adıyaman’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Yenipınar Camii ve Ulu Camii, Adıyaman’ın iki önemli Camiisidir.