CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Balıkesir Şehir Rehberi

Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir uçak biletlerini biletsorun.com aracılığı ile almak çok kolay.  Biletsorun.com’a  gelip Balıkesir’e gideceğiniz gün ve saati belirleyerek tüm havayolu şirketlerinin Balıkesir uçuşlarını aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Size en avantajlı fiyatı promosyon ve kampanyalardan yararlanarak seçebilirsiniz. Biletsorun.com ile Balıkesir uçak bileti alırken zaman kaybetmezsiniz. Üstelik kısa sürede gerçekleştireceğiniz rezervasyon ya da satın alma opsiyonlarıyla fiyat yükselmelerinden etkilenmezsiniz.

 

Balıkesir’deki Havalimanları

Balıkesir’de biri merkezde biri Edremit’te olmak üzere iki adet havalimanı vardır. Balıkesir Merkez Havalimanı 1998 yılında açılıp 2001 yılında kapatılmış ve askeri havalimanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2007 yılında ise yeniden sivil uçuşlara açılmış ve bugün yalnızca Ankara-Balıkesir seferi yapmaktadır. Altınoluk, Avyalık, Akçay, Ören gibi turistik beldelere sahip olan Balıkesir’in yolcu yükünü Balıkesir Koca Seyit Havalimanı çeker. Edremit ilçesine 4 km uzaklıkta bulunan havalimanının 30 bin metrekarelik bir terminal binası vardır. Yaz aylarında Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan karşılıklı olarak Almanya – Düsseldorf seferleri de gerçekleşmektedir.

 

Balıkesir Hakkında

Balıkesir ili Türkiye’nin en kalabalık 17. İlidir. Topraklarının bir kısmı Marmara bölgesinde, bir kısmı ise Ege bölgesindedir. Marmara ve Ege Denizi’ne de kıyısı vardır. Bursa, Manisa, Kütahya, İzmir, Çanakkale illeriyle çevrelenmiştir.  20 ilçesi olan Balıkesir’in toplam yüz ölçümü 14.272, nüfusu ise 1.189.057’dir. Tarım ve hayvancılıkla geçinilir.

 

Balıkesir Tarihi

Şehrin ilk ismi Karesi’dir. 1926 yılında Balıkesir ismini almıştır. Bu ismin kökeniyle ilgili teoriler mevcuttur. Zamanında burada bir şato yaptıran Roma İmparatoru bu şatoya Paleo Kastro ismini vermiştir. Yüzyıllar içerisinde değişen bu kelime de Balıkesir olmuştur. Eski Türkçeye baktığımda “balık” kelimesinin şehir anlamına geldiğini görürüz. Yani şehrin ismi “Balık Hisar” kelimesinden de türemiş olabilir. Balıkesir tarihi oldukça eski zamanlara gider. Yapılan araştırmalar burada ilk yerleşimin M.Ö 5000’li yıllara dayandığını göstermektedir.  Bölgede bu iddiayı destekleyecek bir çok mağara bulunur.

Yüzlerce yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan şehir 1. Dünya Savaşı sırasında Yunanlıların eline geçmiştir. Bu işgal 2 sene sürmüş ve Balıkesir halkı büyük bir direniş başlatmıştır. 9 Eylül’de düşman İzmir’den 18 Eylül’de ise Balıkesir’den çekilmek zorunda kalmıştır.

 

Balıkesir İklimi ve Bitki Örtüsü

Balıkesir’in en yüksek noktası 1089 metre ile Akdağ tepesidir. Yine Alaçam dağları, Madra Dağları ve Kaz Dağları önemli yükseltileri arasındadır. Şehrin % 30’luk bir bölümü ormanlık alandır. İl oranlarına bakarsak bu rakam % 45’lere çıkar. Geri kalan toprakların % 15’i kullanılamakta, % 8’i ise otlak ve meradır. Kuşcenneti Milli Parkı Balıkesir’in önemli bir yeridir. Binlerce kuş türüne ev sahipliği yapar. Yine karaçam, kayın, gürgen, söğütt, çınar gibi köklü ağaçlar yetişir.

Yazları sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçtiği için genel olarak hakim olan iklim türü Akdeniz iklimidir. Doğu tarafa doğru ilerledikçe ise Karasal iklimle karşılaşılır. Marmara tarafında ise daha çok Karadeniz iklimi hakimdir.

 

Balıkesir’in Yöresel Lezzetleri

Marmara ile Ege arasında kalan bir bölge olduğu için mutfak da buralardan etkilenmiştir. Verimli toprakları sayesinde birçok yemek yapılabilmektedir. Zeytincilik çok yaygındır. Bu nedenle zeytinyağlı yemekler, sebzeler ve otlar yapılır. Baklagiller de Balıkesir mutfağında önemli bir yer tutar. Yine hayvancılık kaynaklı et ve süt ürünleri tüketimi de görülür. Köy yaşantısı Balıkesir’de büyük oranda devam ettiği için yemeklerin hepsi taze ve doğaldır. Örneğin bir köy düğününde en az 7 çeşit yemek yapılması gibi bir gelenek de vardır. Güveç, tirit, Balıkesir kaymaklısı ve karanfilli ekmek düğün ve bayramlarda mutlaka yapılır.

 

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir, hem turistik hem de kültürel gezilere imkan verebilen oldukça önemli bir şehirdir. Altınoluk, Ayvalık, Edremit gibi ilçeler plajlara sahiptir ve buralarda denizin ve güneşin keyfi çıkarılabilir. Yine bu bölgelerde ören yerleri de mevcuttur.  Antandros Antik Kenti, Kuvayi Milliye Müzesi ve Bandırma Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmelidir. Bunun dışında fırsat varken Kaz Dağları’nın muhteşem doğasını görmek de gerekir.