CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Batman Şehir Rehberi

Batman Uçak Bileti

Biletsorun.com ile Batman uçak bileti için kolayca rezervasyon yapabilir, Batman’a gidiş - geliş saatlerini, yerini ve gününü belirleyebilir, kişi türüne ve sayısına göre filtrelemeler yapabilir ve çıkan sonuçlardan size en uygun gelen Batman uçak biletini satın alarak güvenli uçuşun keyfini çıkarabilirsiniz.

Artık Batman uçak bileti için havayolu şirketlerinin sitelerinde zaman kaybetmeyecek, anlık promosyon, indirim ve kampanyaları kaçırmayacaksınız. Biletsorun.com sayesinde tüm Batman uçak biletlerine aynı anda bakabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

Batman’daki Havalimanları

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Batman havalimanı 1998 yılında hizmete girmiştir. Havalimanı sivil ve askeri uçuşlara imkan tanır. 20.700 metrekarelik bir terminal binası ve 1.120 metrekarelik bir VIP salonu bulunur. Ayrıca havalimanında bir de 350 araçlık otopark vardır. Batman Havalimanı’ndan yıllık ortalama 160 ile 180 bin arası yolcu taşınır. Havalimanına ulaşım taksi ve servislerle sağlanır.

 

Batman Hakkında

557.654 kişilik nüfusuyla Batman, Güneydoğu Anadolu’nun önemli şehirlerinden biridir. Nüfusun 433.420 kişilik bir kısmı kentlerde 124.173 kişilik kısmı ise kırlık alanda yaşar. Batman’ın yüzölçümü ise 4.654 kilometrekaredir. Kentin tarihi geçmişi oldukça zengindir. Dicle Nehri’nin aktığı bölgede kurulan Batman da 3000’den fazla mağara bulunur.

Batman 1990 yılında Siirt ve Mardin’den alınarak merkeze bağlanan ilçeler sayesinde il statüsüne kavuşmuştur. Türkiye’nin 72.ilidir. Plaka kodu da 72’dir. Alan kodu ise 488 olarak geçer.

 

Batman Tarihi

Aslında “Batman” olarak biline şehir yakın bir zamanda kurulmuştur. Ama Batman’ın bulunduğu bölgedeki yerleşim Sümerlere kadar dayanır. Yapılan araştırmalar burada bir Sümer şehrinin olduğunu gösteriyor.  Yalnız, bataklık bir arazi üzerine kurulu olan bu Sümer şehri zaman içerisinde bataklığın karanlığına gömülmüştür. Yine bir rivayete göre Batman’ın isim kökeninin de bu batıştan dolayı ileri geldiği öne sürülmüştür. Batman ayrıca, ülkemizde petrol olan bir bölgedir. 1940’lı yıllarda Batman’da petrolün keşfiedilmesi şehrin hızla kalkınmasına ve gelişmesine yol açmıştır. Yine buradaki Hasankeyf antik kenti buradaki eski yaşamlara iyi bir örnektir. Batman’da Ortaçağ etkileri de görülebilir.

 

Batman İklimi ve Bitki Örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Batman’da Akdeniz İklimi etkileri vardır. Yazlar oldukça sıcak geçer, bu na nazaran kışlar ılık ve yağışlıdır. Kentin yüksek yerlerine kışın kar yağar, ovalar ise yağmur alır. Ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Az miktarda meşelikler görülse de, Batman’a hakim olan bitki örtüsü bozkır bitkileridir.

 

Batman’ın Yöresel Lezzetleri

Bölgeye has yemeklerin tümü Batman’da da vardır. Tarım çok az yapılabildiği için temek geçim hayvancılıktır. Bu nedenle Batman’da et yemekleri ağırlık kazanır. Yine süt ürünleri de bir hayli çoktur. Köy yaşantısının vazgeçilmezi olan hamur işlerine de rastlanır. Tandırda et ve hamur işleri pişer. Yemekler genellikle baharatlı ve yağlıdır. Bağırsak dolması, çiğ köfte, şam böreği, tandır, perde pilavı, mercimek ve yayla çorbası Batman’a gidildiğinde yenilmesi gereken yiyeceklerdendir.

 

Batman’da Gezilecek Yerler

Heryıl yerli ya da yabancı birçok turistin ilgi noktası olan Hasankeyf, Batman’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelir. Yine türkülere konu olmuş meşhur Malabadi Köprüsü de buradadır. Gezilerin uğrak yerinden biri olmalıdır. Batman mağaralar bakımında ülkemizin en çok mağaraya sahip olan illlerinden biridir. Batman’a yalnızca mağara görmeye dahi gidilse, epeyce bir zaman geçirilmesi gerekir. İrili ufaklı yüzlerce mağara bulunur. Hallan Çemi Höyüğü, Seyyid Bilal Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi ve Hasankeyf Hanı görülmesi gereken diğer yerlerdendir. Ayrıca, Batman’da manastır, medrese ve camiler de bulunur.