CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Bingöl Şehir Rehberi

Bingöl Uçak Bileti

Bingöl için havayolu şirketlerinin uçak bileti kampanyalarını ve indirimlerini kaçırmak istemiyorsanız, biletsorun.com’a gelerek pratik bir şekilde Bingöl uçak bileti satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Bingöl’e gideceğiniz günü ve saati seçmek ve önünüze gelen tüm havayolu şirketlerinin Bingöl uçak biletlerini arasından  karşılaştırma yaparak satın almaktır.. Bu sayede zamandan tasarruf edeceğiniz gibi, aynı şekilde en avantajlı Bingöl uçak biletini de bulabilirsiniz.

 

Bingöl’deki Havalimanları

Çeltiksuyu ilçesinde bulunan ve şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Bingöl Havalimanı’nın temelleri 1995 yılında atılmış ancak coğrafi koşulların çıkardığı engellerle proje bir türlü tamamlanamamıştır. Ancak, 2010 yılında yeniden başlanan inşaat 2013 yılında sonlanınca, Bingöl Havalimanı da hizmete girmiş bulunmaktadır. 1.7 milyon metrekarelik bir alana kurulu olan havalimanına İstanbul ve Ankara’dan seferler düzenlenmektedir.

 

Bingöl Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Bingöl şehrinin nüfusu 108.267’dir. Bingöl, deniz sebiyesinden 1.153 metre yükseklikle Türkiye’nin yüksek şehirlerinden biri olarak geçer.  Plaka kodu 12 olan şehrin il alan kodu ise 426’dır.

 

Bingöl Tarihi

Bingöl ismi Varto ilçesi yakınlarındaki Bingöl Dağı’ndan gelir. Bingöl Dağı’nın ismi 16.yy’dan beridir Türkçe olarak, Bingöl şeklinde kaydedilmiştir. Daha önceleri Bingöl için kullanılam isim ise Çapakçur’dur.

Bingöl tarih boyunca sırasıyla Hitit, Huri, Urartu, Roma ve Bizans egemenliklerine girmiş, daha sonra buraya burada Selçuklular var olmuşlardır. Bingöl son olarak Safevi Devleti’nden 1514 yılında Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Bingöl’in bir başka özelliği ise 1.Dünya Savaşı’ndan sonra düşman kuvvetlerince hiç işgal görmemiş olmasıdır.

 

Bingöl İklimi ve Bitki Örtüsü

Bingöl'de sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar uzun sürer. Kar yağışı bol ve kar kalınlığı 3-4 metreyi bulur. enenin üçte biri karla kaplıdır. Yazları sıcak ve kuraktır. Kışın kar, ilkbahar ve sonbaharda bol yağmur yağar. Bol kar ve yağmur yağışı olan Bingöl'ün her yanı, ilkbaharda yemyeşil bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Yüzölçümünün % 15'i ormanlarla, % 70'i ise çayır ve mer'alarla kaplıdır. Bilhassa akarsuların vadileri çok güzel ve yemyeşildir.

 

Bingöl’ün Yöresel Lezzetleri

Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve yenilebilir bitkilerden yapılmaktadır. Çorba, bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan gömme, sirın, tutmaç, keşkek gibi yemekler en çok yapılan yemek türlerindendir. Halkın büyük bir kısmı kırsal kesimde yaşadığı için tarımsal ürünlerden ve ona bağlı olarak hayvansal ürünlerden istifade ederek beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Bunların dışında sebzeli yemekler, tatlılar, turşular ve kahvaltılık ürünlerde yöre mutfağına zenginlin ve çeşitlilik katan diğer besin maddeleridir. İçli köfte, sulu köfte, yoğurtlu köfte, kuru köfte, kabak köftesi, yumurtalı köfte, ayranlı köfte, kızartma köfte, gıldırık köfte, çiğ köfte, Burma kadayıf, silki baklava, aşure, zerde, sütlaç, ve evani Bingöl mutfağının en bilinen yemeklerindendir.

 

Bingöl’de Gezilecek Yerler

Bingöl yılın 4 ayını karlar altında geçirdiği için kış turizmine açıktır. Bölgede Yolaçtı Kayak Merkezi bulunur. Ayrıca yeraltı suları da zengin olan Bingöl’in merkeze 18 km uzaklıkta bulunan bir de kaplıcası vardır. Kös Termal Turizm Merkezi’nde içeriğinde sodyum ve sülfat olan şifalı sular bulunur. Dağlık ve yüksek bir araziye kurulu Bingöl’ün mağaraları da meşhurdur.  Zağ Mağarası, Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası ve Kübik Mağarası bilinen Bingöl mağaralarındandır. Ayrıca Bingöl’de Sentarius Kalesi, Kral Kızı Kalesi, Kiğı Kalesi, Çır şelalesi ve Yüzen Ada ziyaret edilebilecek yerler arasında gelir.