CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Bursa Şehir Rehberi

Bursa Uçak Bileti

Bursa’yı ziyaret mi etmek istiyorsunuz? Yoksa siz de kış tatilini Bursa’da mı geçirmeye karar verdiniz? O halde havayolu şirketlerini tek tek gezip size en uygun olan bileti aramaya başlamışsınızdır. Biletsorun.com olduğu sürece bunu yapmanıza gerek yok. Biletsorun.com tüm havayolu şirketlerinin Bursa uçak biletlerini sizin için listeleyerek, en uygunu seçmenize imkan tanır. Bu sayede hangi şirketin indiriminin, promosyonun ya da kampanyasının sizin için uygun olup olmadığını kısa sürede öğrenebilir, erken davranarak paranızı cebinizde tutarsınız. Biletsorun.com’a gelin karlı çıkın.

 

Bursa’daki Havalimanları

Önceleri askeri bir üs olarak görev yapan Bursa Yenişehir Havalimanı, ek tesisler eklenerek, özenli bir çalışmayla 2000 yılında sivil uçuşlara da açılmıştır. Bugün, hem askeri hem de sivil amaçla kullanılmaya devam etmektedir. Uludağ gibi kış turizminde önemli kayak merkezlerine sahip olan Bursa ilindeki Yenişehir Havalimanı bu talebi karşılamak amacıyla 2 milyon yolcu kapasiteli olarak tasarlanmıştır. Yine Bursa Havalimanı’ndan dış hat uçuşları da gerçekleştirilir. Düsseldorf aktarmalı olarak tüm Almanya ve Kuveyt’e seferler düzenlenmektedir.

 

Bursa Hakkında

Bursa, 1987 yılı itibarıyla Büyükşehir statüsündeki bir ilimizdir. 2.842.547 kişilik nüfusuyla Bursa ili Türkiye’nin en kalabalık 4.ili konumundadır.  Bursa 2016 yılında Türkiye’nin en yaşanabilir kenti sıralamasında birinci seçilmiştir. Yine bu listede dünyada da 37. Sıradadır. Marmara bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bursa’nın Marmara denizine kıyısı bulunur. Ayrıca çevresinde Yalova, Kocaeli, Kütahya, Bilecek, Sakarya ve Balıkesir iller vardır. Ekonomisi gelişkin olan kentin başlıca geçim kaynağı ticarettir. Yine sanayi bakımında Türkiye’nin önde gelen illeri arasındadır. Hatta son verilere göre bu konuda birinci sıraya çıkmıştır. 10.882 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Bursa’nın bir diğer önemli özelliği Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olmasıdır.

 

Bursa Tarihi

Bursa’nın geçmişine dair bir tarihlendirme yapılacak olursa, Yenişehir civarındaki Menteşe Höyüğü’ne bakılmalıdır. Burada yapılan çalışmalar şehrin geçmişinin 7.000 sene öncesine gittiğini gösterir.  Bursa ile ilgili ilk yazılı metinlere ise bundan 2500 sene öncesinde rastlanır. Bursa bölgesine Homeros’un Mysia dediği görülür. Zaten günümüzde de Bursa’da Misi ve Misebolu iki yer vardır. Bu yerlerin eski Mysia ile ilişkili olduğu düşünülür.  Bursa ismi ise Bitinya kralı Prusias’tan gelmektedir. Bu kelime zamanla Bursa’ya dönüşmüştür. Kentin daha önceki ismi ise Hüdavendigar’dır.  Cumhuriyet döneminde Yunanlılar tarafından işgal edilen şehir 2 sene esaret altında kalmış ama Başkomutanlık Meydan Savaşı ile birlikte Yunanlılar kentten çekilmek zorunda kalmıştır.

 

Bursa Bitki Örtüsü

Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasındadır. Daha çok Akdeniz iklimine yakındır. Sıcaklıklar artı 40 derece ile eksi 25 derece arasında seyreder. Yılda 100 günün üzerinde yağış alan Bursa’da, Uludağ yazın da karlarla kaplı olur. Bursa bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. İl sınırlarında yalnızca % 10’luk bir kısımda ekim yapılmaz. Yine % 45’e varan bir oranda ormanlık alan ve bir o kadar da ekim yapılabilen alan vardır. Zeytincilik görülür. Gemlik ilçesi bu konuda oldukça gelişmiştir. Uludağ’ın 1.000 metre yukarısında ormanlık alanlarla kaplıdır.

 

Bursa’nın Yöresel Lezzetleri

Bursa mutfağı denilince hemen aklan İskender gelir. İsmi dünyaya yayılan Bursa İskender, Bursa’da hemen her yerde yapılır. İnegöl köfte ve pideli köfte de oldukça sık yenilen yemekler arasındadır.  Bunların dışında kestane ile yapılan et yemekleri, kestane tatlısı, şipsi çorbası ve çantık pidesi denemeye değer yemekler arasındadır.

 

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’ Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış, yüzyıllarca hep tarihi önemini korumuş bir kenttir. Bu nedenle Bursa’ya gidildiğinde mutlaka bu eski dönemin etkileri ile karşılaşılır. Bursa ziyaretlerinde görülmesi gereken yerlerin başında Koza Han, Cumalıkızık, Saltanat Kapısı ve Tophane gelir. Doğal güzelliklerin başında ise elbette Uludağ vardır. Suuçtu şelalesi, Uluabat gölü ve Tirilye mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdendir.