CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale uçak bileti almak isteyenlerin dikkatine! Artık havayolu şirketlerini tek tek takip edip nerede uygun bilet var diye zaman kaybetmenize gerek yok. Biletsorun.com’a gelerek her şeyi kolay ve pratik bir şekilde halledebilirsiniz. Biletsorun.com sizin için istediğiniz güne ait Çanakkale uçak biletlerini listeler ve karşılaştırma yapmanızı sağlar. Tüm promosyon ve kampanyaları da bu sayede takip edebilir, uygun gördüğünüz an güvenle Biletsorun.com’dan satın alabilirsiniz.

 

Çanakkale’deki Havalimanları

Çanakkale’de iki adet havalimanı bulunmaktadır. Biri ilk olarak insani yardım amacıyla yapılan ve 2011 yılında yurt içi uçuşlara da başlayan Çanakkale Gökçeada Havalimanı, ikincisi ise asıl uçuşların gerçekleştiği Çanakkale Havalimanı’dır. Çanakkale merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Çanakkale Havalimanı hem askeri hem de sivil kategoride olan bir havalimanıdır. Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabilir. 40 araçlık bir otoparkı olan havalimanın terminal binasının büyüklüğü 1200 metrekaredir.  Çanakkale Havalimanı’ndan iç ve dış hat seferleri gerçekleşmektedir. Havalimanı 7/24 değil, 7 gün boyunca sabah 08.30 ile akşam 22.00 arasında çalışır.

 

Çanakkale Hakkında

Çanakkale’nin bir kısmı Marmara Bölgesi, bir kısmı da Ege Bölgesi sınırları içerisindedir. 511.790 kişilik bür nüfusa sahip olan Çanakkale’nin hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları vardır. Ama topraklarının büyük bir kısmı Marmara’dadır.  Aynı zamanda kendi ismini taşıyan Çanakkale Boğazı’na da sahiptir. Anadolu'nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye'nin en batı noktası Gökçeada'daki İncirburnu il sınırları içindedir. Ege Denizi'nde Türkiye'ye ait en büyük adalar, Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale iline bağlıdır.

 

Çanakkale Tarihi

İlk ismi Dardanelles olan Çanakkale’de ilk yerleşim bundan 3000 sene önce görülmüştür. Truva kentinin kalıntıları bugün bile görülebilmektedir. Kente Lidyalılar hakim olmuş ve daha sınra ise Perslerin eline geçmiştir. Büyük İskender Anadolu’yu ele geçirinde Çanakkale’de Makedonya topraklarına katılmıştır. Büyü İskender’den sonra Roma ve Bizans gibi birçok kavme ev sahipliği yapan Çanakkale, son olarak Karesioğlu Beyliğinden Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Osmanlı zamanınca sancak merkezi bugünkü Biga ilçesi olmuştur.  Çanakkale ismi Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra verilmiştir.

 

Çanakkale İklimi ve Bitki Örtüsü

Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi birlikte görülür. Daha çok Akdeniz iklimine yakındır. İç kesimler genel olarak daha soğuktur. Çanakkale yılın birçok zamanı rüzgar alır. Çanakkale’nin % 53’ü ormanlık alandır. Ormanlar genelde kızılçam, karaçam ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır. Kesilmeye uygun olan bölgeler olduğu için bol miktarda ağaç çıkar. Kerestecilik gelişmiştir. Göl bakımında çok zengin olmayan Çanakkale’de Tuzla Gölü ve Hoyrat Gölü bulunur. Yine Ece Gölü’de vardır ama bu göl son dönemde kurutulmaya çalışarak tarıma uygun hale getiriliyordur.

 

Çanakkale’nin Yöresel Lezzetleri

Çorbalar Çanakkale mutfağında önemli bir yere sahiptir. Ovmaç Çorbası, Domatesli Tarhana ve İskorpit Çorbası bilinen çorbalar arasındadır. Ana yemekler Tumbi, Ispanak Sarması, Çırpma, Melki yemeği, Yumurtalı Tiken, Metez ve Tarhanalı Patlıcandır.  Deniz kenarında kurulu bir şehir olduğu için birçok balık çeşidine de rastlanır. Çanakkale ziyaretlerinde çorba ve balıklarlardan oluşan menüler seçilebilir.

 

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale ziyaretlerinde görülmesi gereken yerlerin başında Aynalı Çarşı gelir. 1890 yılından kalmış olan bu çarşı türkülere bile konu olmuştur. İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın bir minyatürü şeklindedir.  Elbette Şehitlik Çanakkale gezilerinin önemli bir kısmını doldurur.  Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist şehitliğe gelerek bu bölgede şehit düşmüş insanlara saygılarını gösterirler. Truva Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Deniz Müzesi, Saat Kulesi, Bozcaada, Gökçeada ve Gelibolu mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.