CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Eskişehir Şehir Rehberi

Eskişehir Uçak Bileti

Eskişehir uçak bileti almak için biletsorun.com’dan daha güvenlisi yok. Biletsorun.com’a gelerek tüm Eskişehir uçak biletlerini tek bir anda listeleyebilir ve size uygun gün, saat ya da fiyat bilgilerini karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede anlık değişen havayolu şirketlerinin fiyat artışlarından etkilenmemiş ya da indirim, promosyon, kampanyaları kaçırmamış olursunuz.

Biletsorun.com Eskişehir’e uçak bileti almanın en kolay ve pratik yoludur. Basit arayüzü sayesinde kolayca arama yapabilir ve istediğiniz havayolu şirketine ait uygun bileti güvenle satın alabilirsiniz.

 

Eskişehir’deki Havalimanları

Eskişehir Havalimanı Anadolu Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesine aittir ve kampüs içerisinde yer almaktadır. Son dönemde artan iç hat seferleri ve Brüksel, Lyon ve Nürnberg’e olan dış seferleriyle kullanılmaktadır. Havalimanında 3000 metrelik bir beton pist mevcuttur. Uluslararası kodu AOE’dir.

 

Eskişehir Hakkında

Türkiye’nin en kalabalık 25. Şehri olan Eskişehir’in nüfusu 826.716’dır. Şehrin ortasında geçen Porsuk çayı şehri ikiye bölmüş gibidir. İki üniversiteye sahip olan bu güzide şehrimiz genel olarak öğrenci şehri olarak bilinir. 13.925 kilometrekarelik bir alana kurulu olan şehirde bol miktarda lületaşı çıkarılır.

 

Eskişehir Tarihi

Eskişehir ismi  Antik Yunan dönemine kadar dayanır. O dönemde bu bölgeye Dorylaion denilmektedir. Yapılan çalışmalar bu ismin o dönemden beri kullanıldığı ve günümüze Eskişehir olarak geldiği yönündedir.  Eskişehir’in tarihi ise daha eskilere dayanır. M.Ö 14. Yüzyılda burada Hitit devletinin bir yerleşim kurduğu ve burada 200 yıl kadar kaldığı düşünülmektedir. Daha sonra kenti Frigyalılar ele geçiriyor ve Lidyalılar da kenti Frigyalılardan alıyor. Bölgeyi alan Persler ve daha sonra Anadolu’ya giren Büyük İskender’le beraber Eskişehir sürekli el değiştiriyor. Daha sonra birçok ilin başına gelen Roma ve Bizans kontrolü Eskişehir’de de yaşanıyor. Eskişehir 1074 yılında Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına katılıyor. Eskişehir’de bu dönemlerden kalan birçok eser halen durmaktadır.

 

1289 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tarafından Osman Gazi’ye verilen kent sonrasında Karamanlıların ve ardından 2. Murad ile birlikte yeniden Osmanlı Devleti’nin eline geçiyor. Uzun süre Ankara’ya bağlı bir beylik olarak kalan şehir Fatih Sultan Mehmet’ten sonra Kütahya’ya bağlanıyor. Eskişehir’in günümüzdeki önemi ise Kurtuluş Savaşı sırasındaki meydan muhaberelerinin üçünün bu topraklarda geçmiş olmasıdır. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli bir yere sahiptir.

 

Eskişehir Bitki Örtüsü

Eskişehir Karasal iklimin hüküm sürdüğü bir kenttir. Kış zamanları oldukça soğuk geçer ve yağışlıdır. Kentte kışın birçok zaman kar yağışı görülür. Yazları ise sıcak ve kuraktır. Bir yılda toplam 90 gün boyunca yağış yaşanır. Kayıt edilmiş en yüksek sıcaklık artı 40 derece, en düşük sıcaklık ise eksi 25 derecedir.  Yine 800 metrelik bir rakımda kurulmuş olduğu için kış aylarında soğuk daha çok hissedilir. Bitki örtüsü ise tipik karasal iklim bitki örtüsü olan bozkırdır. Ormanlık alanlara Eskişehir bölgesinde pek rastlanmaz.

 

Eskişehir Yöresel Yemekler

Eskişehir karışık bir mutfağa sahiptir. Şehirdeki yemeklerde Kafkas, Kırım ve Balkan etkileri görülür. En önemli yemekler arasında Ovmaç çorbası, Haşhaşlı Dolama, Bükme, Toyga çorbası, Mercimekli Mantı, Kuzu sorpa, Ürken Börek ve Kavurma Börek vardır. Bunun dışında, Eskişehir’e gidildiğinde met ve nuga hevası mutlaka denenmelidir.

 

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Odunpazarı Eskişehir’in turistik bölgelerindendir. Her yıl buraya birçok insan gelir ve Odunpazarı’ndaki eski Osmanlı evlerini görmek ister.  Yine Porsuk çayı ve civarında kalan adalar kısmı yaz aylarında oldukça hareketlidir, mutlaka görülmelidir.  Sazova parkı, Kentpark, Şelale Park ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerdendir.