CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Hakkari Şehir Rehberi

Hakkari Uçak Bileti

Hakkari’ye uçak bileti almak için biletsorun.com’dan daha hesaplısı yok. Biletsorun.com’a gelerek Hakkari uçak biletlerini aynı sayfada listeleyebilir ve size uygun gün, saat ya da fiyat bilgilerini karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede anlık değişen havayolu şirketlerinin fiyat artışlarından etkilenmemiş ve indirim, promosyon, kampanyaları kaçırmamış olursunuz.

 

Hakkari’deki Havalimanları

2015 yılında kurulan Hakkari Havalimanı’na Hakkari Selahaddin Eyyubi Havalimanı denmektedir.  Yüksekova ilçe sınırları içerisinde yer alan havalimanından 2 saat 15 dakika ile Türkiye’nin en uzun iç hat seferi olan İstanbul – Hakkari ve Hakkari – İstanbul uçuşları gerçekleşir. Ayrıca, Ankara ve Ankara aktarmalı olarak seferler düzenlenmektedir. Açıldığı yıl itibarıyla Hakkari Selaahaddin Eyyubi Havalimanı’nı 20 bin kişi kullanmıştır.

 

Hakkari Hakkında

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Hakkari ili toplam 276.764 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 62. Şehridir. Nüfusunun 150.764 kişilik kısmı şehirde, geri kalan kısmı ise kırlık alanda yaşar. Hakkari 9.521 kilometrekarelik alana kuruludur. Türkiye’nin en büyük 47. Şehridir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin tam doğusunda yer alan şehir Irak, Şırnak, Van ve İran ile komşudur.

 

Hakkari Tarihi

Sırasıyla Hurri ve Urartu Krallıkları'nın parçası olan Hakkâri, Pers İmparatorluğu'nun egemenliğinden sonra Arap egemenliğine geçmiştir. Daha sonra Selçukluların kontrolüne giren kent, 1536 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Hakkari aynı zamanda Hristiyanlar için de önemli bir yer olmuştur. Tarihler 1662 yılını gösterdiğinde Katolik olan Asuriler, Diyarbakır metropoliti Mar Şimun Denha ile birlikte buraya gelmiş ve Hakkari’nin Konak köyünü patriklik merkezi yapmışlardır. 1918 yılına kadar burada kalan Nasturiler dönemin karışıklığından dolayı burayı terketmek zorunda kalmışlardır. Bu bölgedeki aşiretlerle çatışma içerisine giren Nasturi halkı ilk önce İran’a, daha sonra da Irak’a gitmişlerdir. 1924 yılında geri dönmeye çalışan Nasturiler bir daha bu bölgeye alınmamıştır.

 

Hakkari İklimi ve Bitki Örtüsü

Hakkari’de çok sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar çok sert ve soğuk geçer. Kış erken gelir ve uzun sürer. Kasım-mart arası devamlı kar yağar. 7 ay kar altında kalan yerler çoktur. Kar kalınlığı 3 metre olan bölgeler vardır. Yazlar ise tropikal karasal iklim altındadır. Yani sıcak ve kuraktır. Kışın en düşük sıcaklık ile yazın en yüksek sıcaklık arasında 70 derecelik fark olabilir.

 

Hakkâri topraklarının % 59’u çayır ve mer’alardan, %25’i orman ve fundalıklardan, % 2’si ekili ve dikili alanlardan ibârettir. Tarıma elverişli olmayan arâzi ise % 14’tür. Dağların çoğu çıplaktır.

 

Hakkari’nin Yöresel Lezzetleri

Hayvancılık yapılan Hakkari’de et yemekleri ve kışın sert günlerini geçirebilmek için hamur işleri, tahıl ürünleri ve kurutulmuş gıdalar ön plandadır. En bilinen yemekleri, keledoş, doğaba, cimilig, parmak kebap, Yüksekova kebabı, hekerun, keşkek, tandır ekmeği, aside tatlısı, gulul ve kepayedir. Hakkari’ye gidildiğinde zamanın bir kısmı bu lezzetli yöresel yemeklere ayrılmalıdır.

 

Hakkari’de Gezilecek Yerler

Hakkari geçmişten gelen birçok eseri ve önemli coğrafik güzellikleri bir arada barındırır. Hakkari ziyaretlerinde görülmesi gereken yerler arasında Berçelan yaylasında bulunan Seyithan Gölü vardır.  Merkeze 20 km uzaklıkta bulunan Cennet ve Cehennem Vadisi bir diğer önemli yerdir. Vadi kısmı cennet ve sonrasındaki buzul kısmı ise Cehennem olarak adlandırılır. Şemdinli’deki Taş Köprü, 3500 yıllık buzul dağı ve mağaraları, Durankaya Yaylası, Ore Şelalesi, Mergan Vadisi, Yavuzlar köyündeki, Hakkari’nin Kapadokya’sı da denilen peri bacaları diğer görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca, yoğun kar alan bir bölge olması dolayısıyla Hakkari Kayak Merkezi de yılın 12 ayı kayak severlere hizmet veriyor.