CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Iğdır Şehir Rehberi

Iğdır Uçak Bileti

Iğdır için en avantajlı uçak biletini biletsorun.com’dan kolay bir şekilde satın alınabilirsiniz. Havayolu şirketlerinin sitelerinde vakit kaybetmek yerine  yerine, biletsorun.com’a gelerek  tüm havayolu firmalarını ve uçuşları görebilir, size en uygun Iğdır uçak biletini bulabilirsiniz. Bu sayede havayolu şirketlerinin indirim ve avantajlarını karşılaştırmış ve bütçenize en uygun olan bileti almış olursunuz.

 

Biletsorun.com üzerinden kolayca rezervasyon yapabilir ya da direkt olarak biletinizi temin edebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken uçuş günü ve saatinizi beklemek.

 

Iğdır’daki Havalimanları

Iğdır şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Iğdır Havalimanı aslında 1996 yılında inşa edilmeye başlanmış ama çalışmalar durdurulmuştu. 2010 yılında yeniden başlanan çalışmalarla sonunda 2012 yılında açılan Iğdır Havalimanı bugün  5 uçak kapesiteli apronu, 3000 metrelik pisti, 3500 metrekarelik terminal binası ve VIP salonuyla iç hat uçuşlarına hizmet vermektedir.  Henüz yeni bir havalimanı olan Iğdır Havalimanı Iğdır’ı Türkiye ile bağlayan önemli bir uçuş noktasıdır. Havalimanını yıllık ortalama 200 bin civarında yolcu kullanmaktadır.

 

Iğdır Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır şehrinin nüfusu 192.056’dır. Iğdır Türkiye’nin en doğusunda bulunur. 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak il statüsüne kavuşmuş ve Türkiye’nin 76. şehri olarak tescil edilmiştir. Toplam 4 ilçe ve 8 belediyeden oluşur. Azerbaycan, İran ve  Ermenistan’a sınırı vardır. 3.588 kilometrekarelik bir alana kurulu olan şehrin  ilk plaka kodu 76, il alan kodu ise 476’dır. Iğdır’ın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

 

Iğdır Tarihi

Iğdır ve çevresi, en geç M.Ö. 4000 bin yıldan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve tarih boyunca birçok kavimlerin medeniyet ve kültürlerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.


Araştırmalar, bölgede ilk yerleşimin, paleolitik ve mezolitik devirlerden beri olduğunu göstermektedir . Bununla birlikte Iğdır ovasında bulunan küçük taş aletlerle çakmak taşından yapılmış aletler Yontma Taş Devri’nin bu bölgede de yaşandığına tanıklık etmektedir . Ayrıca, yörede neolitik devrin M.Ö. 4000 yıllarına kadar sürdüğü kabul edilmektedir.

 

Iğdır İklimi ve Bitki Örtüsü

Iğdır’da tipik olarak Karasal iklim hüküm sürer. Kışlar sert ve kar yağışlı geçer. Ovalık kesimleri yüksek yerlere göre daha ılıktır. Iğdır, yakınlarında bulunan Ağrı Dağı’nda iklim bakımından etkilenmiştir. Daha alçakta kaldığı için mikro iklime sahiptir. Yıllık sıcaklık ortalaması 11 derecedir. Yalnızca 150 kilometre uzağındaki Kars ilinin yıllık sıcaklık ortalaması ise 4 derecedir. Aradaki fark Iğdır’ın daha ılık bir şehir olduğunu gösterir.  Kış aylarında eksi 30 dereceleri bulan soğuk hava yazın yerini artı 40 dereceleri bulan sıcağa bırakır. Türkiye’nin en az yağış alan yerlerinden biridir. Yine bu durum da Ağrı Dağı’na göre kuytu bir alanda bulunmasından ileri gelir. Bitki örtüsü bozkırdır ve Iğdır’da neredeyse hiç ormanlık alan yoktur.  Ova kısmında daha çok tuz seven kısa boylu bitkilere rastlanır.

 

Iğdır’ın Yöresel Lezzetleri

Tarım ve hayvancılığın yapılabildiği Iğdır’ın mutfağı da bu durumdan etkilenmiş ve tipik bir Doğu Anadolu şehri gibi yemeklerinde buğday ve et ağırlık kazanmıştır. Genellikle kışın sert günlerini rahat geçirebilmek adına evde kurutulmuş sebze ve meyveler ile tarhana, erişte gibi enerjik besinler hazırlanır. Zibili pilav, katık aşı, katlet, nabat, lepeli ekşili pilav, taş köfte, kavut, omaç helvası, fetir ve tapan gibi yöresel lezzetlere sahiptir.

 

Iğdır’da Gezilecek Yerler

Şehrin 35 km uzağında bulunan Iğdır Kalesi, Kara Kale de denilen Sürmeli Kalesi, Asma Köyü Camii, Aralık Camii, Kul Yusuf Kümbeti, Göbek Kümbeti, Karakale Hanı, Orta Köy Hamamı ve Aliköçek Çayı üzerindeki taş köprü görülmeye değer yerlerdendir.