CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
İzmir Şehir Rehberi

İzmir Uçak Bileti

Biletsorun.com sizler için en uygun İzmir uçak biletini sunuyor. İzmir’e gitmeye karar verdiyseniz, ister yurt içinde ister yurt dışında olun Biletsorun.com’a gelerek tüm İzmir uçak bileti işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra tek tek uçak firmalarını araştırmak zorunda kalmayacaksınız. Biletsorun.com istediğiniz gün ve saatteki tüm havayolu şirketlerindeki uçuşları karşılaştırmanıza ve promosyonlardan yararlanmanıza imkan tanır. Üstelik rezervasyon yapabilir ya da biletlerinizi gidiş-dönüş olarak açık şekilde alabilirsiniz. Biletsorun.com ile güvenli uçak bileti almanın tadını çıkarın.

 

İzmir’deki Havalimanları

Eski adı Cumaovası olan Adnan Menderes Havalimanı İzmir’dedir ve kuruluş tarihi 1987’dir.  Şehre 14 km uzaklıktaki Gaziemir ilçesinde bulunur. Havalimanına servisler, otobüsler, dolmuşlar ve taksiler aracılığı ile kolayca ulaşılabilir. İzmir havalimanının uluslararası kodu ADB’dir. Adnan Menderes Havalimanı her yıl yaklaşıkolarak 13 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. Ülkemizin dördüncü işlek havalimanı ve kargo bakımından da üçüncü işlek havalimanıdır.

 

İzmir Hakkında

4.168.234 kişilik bir nüfusa sahip olan İzmir ili Türkiye’nin üçüncü kalabalık kentidir. Ege bölgesinin tam ortasında Ege Denizi’ne kıyısı bulunan bir körfez şehridir. Nüfus yoğunluğuna göre yüzölçümü küçüktür. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 20. Büyük kenti olarak geçer.  İzmir’in Aydın, Manisa ve Balıkesir illerine sınırı vardır. Yine bir liman kenti olan İzmir, Mersin’den sonra bu bakımdan ikinci sıradadır. Avrupa ve Asya arasında önemli bir liman rolü oynar. Tarihi çok eski zamanlara dayanan İzmir, bugün birçok yabancı ve yerli turist tarafından bu tarihi görmek amacıyla ziyaret ediliyor.

 

İzmir Tarihi

Eski İyon kenti olan İzmir için eskiden “İyonya’nın İncisi” tabiri kullanılıyordu. Yine İyonlar kentin ismini Smurne olarak teleffuz ediyor ve Atina lehçesinde de  Smryna deniliyordu. Daha sonra Hellenler tarafından Zmirni denilen kenti ismi zamanla İzmir adıyla Türkçeleşiyor. İzmir en parlak dönemini de İyonya döneminde M.Ö 650 yıllarında Kral Miletos ile yaşıyor.

 

Smryna ismindeki eski İzmir Körfezin kuzaydoğusunda küçük bir adacık üzerindeydi. Daha sonraki zamanlarda Meles çayının alüvyon taşıması ile bugünkü Bornova ovası oluştu ve şehir yavaş yavaş bu noktalara çekilmeye başladı. İzmir bir körfez kenti olmasının avantajlarını yüzyıllar boyunca korudu. 3000 yıl boyunca Karadeniz ve Ege’den gelecek saldırılara karşı hep güvenlikli kentler arasında yer aldı.

 

İzmir ayrıca, İncil’de adı geçen yedi kiliseden birine sahip olduğu için Hristiyanlarca oldukça önemli bir yerleşim yeri olarak da görülür.  Daha sonraları 500 yıl boyunca Osmanlı toprağı olarak kalan İzmir 1919 yılında Yunanlılar tarafından işgal edildikten sonra ancak 1922 yılında kurtulabilir. Yine aynı yıl İzmir içerisinde çıkan bir yangında kentin tarihi dokusunun 4’te 3’ü yanıp kül olmuştur.

 

 

İzmir İklimi ve Bitki Örtüsü

İzmir’de Akdeniz iklimi görülür. Yazlar çok sıcak ve oldukça kuraktır. Kışlar ise daha ziyade ılık ve yağışlı geçer. Sıcaklık kışın sıfırın altına 10 günden fazla düşmez. Kar yağışı çok nadir görülür. Yazları ise 100 günden fazla 30 derecenin üzerindedir ama İmbat ismi verilen bir rüzgar yazın İzmir’e serinlik getirir.

 

İzmir’in Yöresel Lezzetleri

Bir Ege liman kenti ve Akdeniz iklimine sahip olan İzmir’in ana yemekleri sebze ve zeytinyağlılardır. İzmir mutfağında Osmanlı esintileri görebileceğiniz gibi, Ermeni, Rum ya da Musevi yemeklerinden de esintiler vardır. İtalyan ve fransız tarzına yakındır. Isırganotu, arapsaçı, deniz börülcesi, şevketibostan gibi otlarla yapılan salataları ve yemekleri ağza layıktır. Tire köftesi de mutlaka denenmelidir.

 

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir yaz aylarını oldukça hareketli geçirir. Çeşme, Foça, Dikili, Karaburun gibi deniz kenarı ilçeleri turizmle renklenir. Heryıl yerli yabancı birçok turist buralara akın eder. Deniz turizmi yanında kültür turizmi de oldukça fazla yapılır. Eski çağlardan beri İyonya’nın en parlak kenti olan İzmir’in en meşhur yeri elbette Efes Antik Kenti’dir. Meryem Ana Kilisesi ve şaraplarıyla ünlü Şirince kasabası da görülmeye değer yerler arasında gelir.