CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kahramanmaraş Şehir Rehberi

Kahramanmaraş Uçak Bileti

Siz hala Kahramanmaraş uçak bileti için havayolu şirketlerini mi takip ediyorsunuz? Boşuna zaman kaybetmeyin, kolayı var:  Biletsorun.com’a gelerek tüm havayolu şirketlerinin Kahramanmaraş uçak biletlerini aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Bu size ne mi kazandıracak? Elbette en iyi bilet fiyatını, en iyi promosyonu ve indirimi yakalamayı.

 

Firmaların fiyatlarının nasıl değişim gösterdiğini ve en uygun Kahramanmaraş uçak biletinin ancak hızlı olarak alınabileceğini unutmayın. Biletsorun.com sayesinde uçuş gününüzü ve kişi sayınızı girdiğiniz anda kolayca Kahramanmaraş uçuş listesine de sahip olursunuz. İster rezervasyon yapabilir isterseniz de biletinizi hemen alabilirsiniz.

 

Kahramanmaraş’taki Havalimanları

Iğdır şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Iğdır Havalimanı aslında 1996 yılında inşa edilmeye başlanmış ama çalışmalar durdurulmuştu. 2010 yılında yeniden başlanan çalışmalarla sonunda 2012 yılında açılan Iğdır Havalimanı bugün  5 uçak kapesiteli apronu, 3000 metrelik pisti, 3500 metrekarelik terminal binası ve VIP salonuyla iç hat uçuşlarına hizmet vermektedir.  Henüz yeni bir havalimanı olan Iğdır Havalimanı Iğdır’ı Türkiye ile bağlayan önemli bir uçuş noktasıdır. Havalimanını yıllık ortalama 200 bin civarında yolcu kullanmaktadır.

 

Kahramanmaraş Hakkında

Eski ismi Maraş olan Kahramanmaraş ilinin nüfüsu 1.096.610 kişidir ve bu nüfusla Türkiye’nin en kalablık 18. Şehri olmuştur. 14.525 kilometrekarelik bir alana kurulu olan şehrin yüksekliği 568 metredir. Plaka kodu 46, il alan kodu ise 344’tür. Evliya Çelebi’nin kitaplarında da sık sık ismi geçen Kahramanmaraş ili dondurması ile meşhurdur. Öyle ki, bu ün tüm dünyaya yayılmıştır. Bunun dışında Kahramanmaraş Türkiye’nin elektrik ihtiyacının % 15’ini karşılar.

 

Kahramanmaraş Tarihi

Şehrin ilk adı Hititler döneminden kalmıştır. O dönemde bu bölgedeki şehre Markasi deniliyordu. Daha sonra Maraş olan ilin ismi 1973 yılında çıkarılan bir kanunla Kahramanmaraş olmuştur. 

 

Yapılan çalışmalar Kahramanmaraş’ın tarihinin Eski Tunç Çağı’na kadar gittiğini göstermektedir.  Buradaki şehri ilk olarak Hititler kurduktan sonra surlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre hakim olmuşlardır.

 

Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Savaşı zamanında özellikle Fransız cephesine karşı vermiş olduğu ve tarihte Maraş Savunması olarak geçen başarı Cumhuriyetin kurulmasında oldukça etkili olmuştur. Bu bakımdan Kahramanmaraş oldukça önemli bir ilimizdir.

 

Kahramanmaraş İklimi ve Bitki Örtüsü

Ahir Dağı’nın eteklerine kurulu olan Kahramanmaraşili bulunduğu coğrafi konum itibarıyla 3 bölge özellikleri de taşır. Sivas, Malatya gibi Doğu Anadolu şehirleri, Adıyaman, Gaziantep gibi Güneydoğu Anadolu şehirleri ve Osmaniye, Adana gibi Akdeniz Bölgesi şehirleriyle komşudur. Ancak genel olarak Akdeniz İklimi daha çok görülür. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise daha ılıktır. Soğuklar eksi 10 dereceden fazla düşmez. Zaten Kahramanmaraş’ın kış sıcaklık rekoru da eksi 9,6 derecedir.

 

Kahramanmaraş’ın Yöresel Lezzetleri

Kahramanmaraş’ta kültürel değerlerin bir öğesi de yemek ve tatlılardır. Kış için tarhana, bulgur, döğme, nişasta hazırlanır ve biber, patlıcan, kabak, bamya ve fasulye gibi yiyecekler kurutularak saklanır. Tarhana, eşkili çorba, döğmeli mercimekli çorba, yoğurtlu döğmeli çorba, Maraş paçası gibi çorbalar; simit köftesi, kısır köftesi, içli köfte, sömelek köfte, suluyağlı köfte, eşkili köfte, yoğurtlu köfte, yavan köfte, ekşili aya köftesi gibi köfte çeşitleri; keşk aşı (döğme aşı) Maraş pilavı, tavuklu pilav, peynirli ve çökelekli börek, bayram çöreği gibi pilav ve börekler yöreye özgü yemeklerdir. 

 

Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler

Heryıl birçok doğasever tarafından uğurböcekleri görülmeye gelinir. Çünkü Kahramanmaraş’ın Uludaz Tepesi, Türkiye’nin en çok uğurböceği kolonisine sahiptir. Burada festvaller düzenlenmektedir. Ayrıca Kahramanmaraş profesyonel dağcıların da uğrak noktasıdır.  Kahramanmaraş Ulu Camii, Şehir Merkezi, Domuztepe, Göksu Çayı ve Köprüsü, Kapalı Çarşı ve Sütçü İmam Türbesi mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen yerlerdendir.