CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kars Şehir Rehberi

Kars Uçak Bileti

Kars’a uygun uçak bileti pratik bir şekilde biletsorun.com’dan alınır. Havayolu şirketlerinin promosyon ve indirimlerini kaçırmak istemiyorsanız, biletsorun.com’a gelerek kolayca Kars’a gideceğiniz günü ve saati seçebilir, tüm havayolu şirketlerinin Kars uçak biletlerini aynı anda görebilir ve arasında  karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf edeceğiniz gibi, aynı şekilde en uygun Kars uçak biletini de bulabilirsiniz.

 

Kars’daki Havalimanları

1988 yılında kurulan Kars Havalimanı’nın ismi 2015 tarihi itibarıyla Kars Harakani Havalimanı olmuştur. 35.000 metrekarelik terminal binasına ve bir VIP salonuna sahip olan havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 3 milyona yakındır. Bu da Kars Harakani Havalimanı’nı Doğu Anadolu’nun en büyük yolcu potansiyeli olan havalimanı yapmaktadır.  Kars Harakani Havalimanı’ndan yıllık ortalama 400 bin yolcu seyahat etmektedir. Buradan Ağrı, Ardahan ya da Artvin’e de ulaşım sağlanmaktadır.

 

Kars Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kars ili Kuzey tarafta bulunur. Merkezinin deniz seviyesinden 1768 metre yüksek olması nedeniyle Türkiye’nin en yüksek ili olarak geçer.  Kozmopolit bir yapıya sahip olan Kars’ın nüfusu 129.458’dir. Bunun 102.001 kişisi merkezde, geri kalan kısmı ise kırlarda yaşamını sürdürür.  İlin plaka kodu 36, il alan kodu ise 474’tür.

 

Kars Tarihi

Kars ismi ile ilgili ortaya atılmış teoriler mevcuttut. Kars kelimesinin deve ve koyun yününden yapılan elbise ve karsak isminden türediği veya Kafkasya’dan gelen Bulgar Türklerinin Velentur boyundaki Karsak Oymağı’ndan ileri geldiği öne sürülür. Eğer durum böyleyse, Türkiye’de bu isimden daha eski Türkçe bir şehir ismi yoktur.

 

Kars tarihi Alt Paleolitik döneme kadar gider. Yapılan çalışmalarda bu döneme ait araç ve gereçler bulunmuştur. Yine Çıldır Gölü üzerindeki Akçakale adasında da o döneme ait anıtlar ve duvar resimleri vardır. Hatta Kars’ta Avrupa kültürüne ait olan Dolmenlere de rastlanmıştır. Yazılı tarih Kars’ta Uratularla başlar. 300 yıl boyunca bölgede hakim olan Urartular Pers akınlarıyla yıkılınca Kars da Perslerin eline geçer. Daha sonra Arakslar, Tigranlar ve Sasaniler bölgede egemen olmuştur.  Osmanlı İmparatorluğu bu bölgeyi ilk olarak Yavuz Sultan Selim ile ele geçirmek istemiş ama başarılı olamamıştır. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman Kars’ı Osmanlı topraklarına katmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında Kars önce Ermenilerin daha sonra da İngilizlerin eline geçmiş, daha sonra İngilizler burayı yeniden Ermeni ve Gürcülere bırakmıştır. Kars 1920 yılında düşman askerlerinden temizlenerek 1921 yılında il yapılmıştır.

 

Kars İklimi ve Bitki Örtüsü

Kars ilinde Karasal iklim  görülür. Kışlar yükseltinin fazla olması nedeniyle oldukça sert geçer. Sıcaklıklar eksi 40 derecelere kadar düşebilir. Karlı gün sayısı 120 günün üzerindedir. Sıklıkla don görülür. Bu durum Kars’taki yaşamı tamamen etkilemiştir. Bitki örtüsü ise bozkırdır. Ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Platolar ve yaylalar vardır. İlkbahar aylarında Kars muazzam bir görünüme sahip olur. Kardelenler ve düğün çiçekleri görülür.

 

Kars’ın Yöresel Lezzetleri

Kaşarı ve balının yanı sıra, Kars zengin ve renkli bir mutfağa sahiptir. 


Yöreye özgü belli başlı yemekler; umaç helvası, elma dolması, hörre (un) çorbası, evelik adlı bitkiden yapılan evelik aşı, ekmek üzerine kızgın yağ ve yoğurt dökülerek yapılan ekmek aşı, pişi, kuymak, hengel (mantı), yarma buğdaydan yapılan haşıl, bozbaş, kemikli ve parça etten yapılan ve bir çeşit çorba olan piti, sultani üzümle yapılan pilav ve Kars böreğidir.

 

Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars, dağlık alanları, sert ve yağışlı geçen kışları dolayısıyla kayak turizmine elverişlidir. Her yıl birçok kişi Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ve Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne kayak yapmaya gelir. Kars Kalesi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Beylerbeyi Sarayı, Topçuoğlu Hamamı, Ani Harabereleri, Selçuklu Sarayı ve Kurbanağa Mağarası Kars ziyaretlerinde mutlaka görülmelidir.