CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kocaeli Şehir Rehberi

Kocaeli Uçak Bileti

Kocaeli uçak bileti için en uygun fiyat seçenekleri, havayolu şirketlerinin kampanyaları ve indirimleri biletsorun.com’da. Biletsorun.com’a gelerek Kocaeli için gideceğiniz zamanı ve yeri belirleyebilir ve karşınıza çıkan tüm havayolları Kocaeli uçak biletleri arasından sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Biletsorun.com’un güvenli ödeme sistemi sayesinde Kocaeli uçak biletini kolay ve pratik şekilde alabilirsiniz. Biletsorun.com’un zamandan ve paradan tasarruf ettiren avantajlarını kaçırmayın.

 

Kocaeli’deki Havalimanları

İç ve dış hatlara hizmet veren Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı 2011 yılında açılmış ve hem sivil hem de askeri kategoride olan bir havalimanıdır. Kartepe ilçesinin sınırlarında bulunan Kocaeli Havalimanı’nın şehir merkezine olan uzaklığı 30 km civarındadır. Ulaşım belediye otobüsleri ve taksilerle sağlanmaktadır. Havalimanında ayrıca 150 araçlık bir de otopark vardır. İlk uçusun Trabzon’a yapıldığı havalimanından bugün dış hatlar olarak Suudi Arabistan’ın Medine şehrine uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Yıllık ortalama yolcu sayısı 50 bine yakındır.

 

Kocaeli Hakkında

Marmara Bölgesinin önemli sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’nin nüfusu 1.780.055’tir. Şehrin ismi 1320 yılında İzmit taraflarını fetheden Akça Koca’dan gelir.  3.397 kilometrekarelik bir alana kurulu olan Kocaeli, kilometrekareye düşen insan bakımından oldukça yoğun bir şehirdir. İl plaka kodu 41, il alan kodu ise 262’dir.

 

Kocaeli Tarihi

Tarihi çok eski dönemlere uzanır. İlk çağlarda Bithynia adı verilen bir bölgeye kurulmuş olan Kocaeli, Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli isimlerini almıştır. Megaralılar tarafından kurulan kente M.Ö 262 yılında Astakos halkı yerleşmiştir. Bu bölge bugünkü İzmit sınırlarındadır.  Daha sonra 284 yılında Nicomedia devletini işgal eden Romalıların eline geçen kent Roma İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. O dönemde dünya üzerinde Roma, İskenderiye ve Antakya’dan sonra 4. Büyük şehir haline gelmiştir. Daha sonra merkez İstanbul’a taşınınca bu bölgede önemini yitirmiştir.  Bu tarihten sonra Kocaeli bölgesini Selçuklular ve Osmanlılar ele geçirmiştir. Şehri Osmanlı Devleti adına Akçakoca almıştır. Bu nedenle de şehre Kocaeli ismi verilmiştir. Kocaeli Akçakoca’nın yurdu anlamına gelmektedir. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra şehri önce İngilizler sonra da Yunanlılar işgal etmiş, Kocaeli 1921 yılında işgalden kurtarılmıştır.  Bugün Kocaeli, İstanbul’a olan yakınlığı ve büyük bir sanayi kenti oluşundan dolayı önemli bir bölge olarak geçer.

 

Kocaeli İklimi ve Bitki Örtüsü

Kocaeli’nde deniz kıyıları daha ılıman, dağlık kesimler ise çok daha sert geçer. Şehirde Akdeniz İklimi ile Karasal İklim arasında bir geçiş yaşanır. Yazlar sıcak ve oldukça az yağışlıdır. Körfez tarafı oldukça bunaltıcı olabilirken, Karadeniz tarafı daha serindir. Kışlar is karlıdır ve sert geçer. Sıcaklıklar Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıfırın altındaki derecelerde seyreder. Bitki örtüsü de kıyı ve iç kesimlerde farklılık gösterir. Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nin bir karışımı gibidir. Samanlı Dağı ve Karadeniz kıyıları sık ormanlarla kapılıdır. Yine bölgede maki toplulukları da görülür.

 

Kocaeli’nin Yöresel Lezzetleri

Anadolu'da beslenme temel olarak unlulara dayanırken, Kocaeli'nde sebze-meyve tüketimi öne çıkmaktadır. Karadeniz'den göçlerle, karalahananın da yaygınlaştığı görülmektedir. Ancak kurutma, turşu ve komposto gibi ev konserveciliği giderek azalmaktadır. Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı, Kandıra yoğurdu, hindi dolması ev peyniri, İzmit pişmaniyesi bu yörelerin adıyla özdeşleşmiştir. 


Tarhana, Umaç, Bulamaç,- Et Yemekleri:Yahni, Kavurma, Tavuklu Keşkek, Çiğceli Kavurma, Ebe Gümeci, Ev Makarnası, Gözleme, Cizleme (Akıtma), Lokum, Mantar Böreği, Çiğceli Yumurta, Cevizli Börek, Höşmerim, Kuru Helva, Nazlı İrmik Helvası, Kübe Tatlısı ve çeşitli Sarma ve Dolmalar Kocaeli ziyaretlerinde denenmelidir.

 

Kocaeli’nde Gezilecek Yerler

Osman Hamdi Bey Müzesi, Saat Kulesi, İzmit Sarayı, Orhan Camii, meşhur Maşukiye, İstanbul’a oldukça yakın bir konumda bulunan ve önemli bir kayak merkezi olan Kartepe, deniz kıyısında bir inci olan Kefken, Gölcük Deniz Müzesi ve Kerpe görülmesi gereken yerlerin başında gelir.