CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kütahya Şehir Rehberi

Kütahya Uçak Bileti

Kütahya’ya gitmek  istiyorsanız, uçak biletinizi alırken zaman kaybetmemek ve havayolu şirketlerinin anlık indirim ve kampanyalarını kaçırmak istemiyorsanız artık kolayı var; biletsorun.com’a gelerek Kütahya’ya giden tüm uçak biletlerini aynı anda görüntüleyebilir ve içinden sizin için en uygun olanını güvenle satın alabilirsiniz.

 

Biletsorun.com üzerinden Kütahya’ya uçuş günleri ve saatlerine bakabilir, bilet fiyatları ve indirimleri takip edebilir, kişi filtrelemeleri yapabilir, rezervasyon ya da satın alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kütahya’daki Havalimanları

Kütahya’ya 43 km uzaklıkta bulunan Zafer Havalimanı, aslında tam olarak Kütahya’ya ait değil, genel olarak Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olarak anılır. Çünkü Zafer havalimanı Afyon’a 60, Uşak’a 100 ve Eskişehir’e de 120 km uzaklıktadır. Bu şehirlerden Zafer Havalimanı’na otobüs, servis ya da taksilerle ulaşılabilir. Zafer Havaalanı’nın yapılma amaçları arasında Hac mevsiminde İstanbul’un yoğunluğunun azalmasını sağlamak ve Kütahya ile Afyon’daki kaplıcalara yabancı turist çekebilmek ilk sırada gelir.

 

Zafer Havalimanı’nda VIP ve CIP salonları vardır ve apronu 5 uçak kapasitelidir. Ayrıca 90 araçlık 3000 metrekare genişlikte bir de otopark bulunur.

 

Kütahya Hakkında

Toplam nüfusu 571.554 kişi olan Kütahya 13 ilçeden oluşan bir şehirdir. Nüfusunun 183.601 kişilik kısmı kırlık alanda, geri kalanı ise şehirde yaşar. Kütahya’nın yüzölçümü ise 11.977 kilometrekaredir. İl plaka kodu 43, il alan kodu ise 274’tür.

 

Kütahya Tarihi

Kütahya tarihi ile yapılan kazı çalışmaları sonucunda şehrin kuruluşunun bundan 5000 sene öncesine dayandığı tespit edilmiştir. Eski isimleri arasında Kotiaeon ve Koti şeklinde isimler vardır. Burada yaşayan ilk büyük uygarlık Friglerdir. Daha sonra Frigleri yenen Kimmerler bu topraklara sahip olmuştur. Daha sonra Lidya, Pers ve Makedonlar şehre egemen olmuşlardur.

 

1071 yılında Alparslan karşısında yenilgiye uğrayan Romen Diyojen esir düşüp Kütahya’ya getirilmiş ve burada gözleri kör edilmiştir. Kütahya sonrasında Germiyanoğullarının eline geçti ve Germiyanoğulları da şehri daha sonra Yıldırım Beyazıd’a çeyiz hediyesi olarak verdi. 1402 yılında Timur ile yapılan savaş kaybedilince Kütahya Osmanlıların elinden çıktı. Ancak, Fatih Sultan Mehmed şehri geri aldı ve 1826 yılına kadar Kütahya, Anadolu Beylerbirliğinin merkezi oldu.

 

Kütahya İklimi ve Bitki Örtüsü

Kütahya’da karasal iklim hüküm sürer. Kışlar oldukça soğuktur.  Kış aylarında sıcaklıklar eksi 20 derecelere kadar düşer. Buna karşın yazlar sıcak ve kurak geçer. Sıcaklıklar 40 derecelere kadar çıkar.  Kütahya bitki örtüsü bakımından da zengindir. Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçiş niteliğinde olmasında dolayı çok çeşitli bitkiler görülür. Kütahya’nın % 52’si ormanlık alandır.

 

Kütahya’nın Yöresel Lezzetleri

Ev makarnası denen erişte, bulgur ve tarhana yörede en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Yazdan biber, fasulye, patlıcan gibi sebzelerin kurutulması geleneği hala sürmektedir. Yerli halk sebze kurutması yanında salça, erişte, bulgur, nişasta, tarhana, turşu gibi genel tüketim maddelerini evde kendileri hazırlar. Haşhaşlı, şibit denen saç pidesi beslenmedeki değişime karşın hala yaygın olarak yapılmaktadır. Kütahya'da böreklerde oldukça çeşitlilik görülmektedir.Gökçümen hamursuzu Şibit, gözleme, ıspanaklı şibit gibi. Günlük yiyecekler arasında tarhana ve bulgur önemli bir yer tutar. Ayrıca kızılcık tahrası yapılma ktadır. Cimcik denilen hamur yemeği yöreye özgü yemeklerin başında gelmektedir.

 

Kütahya’da Gezilecek Yerler

Eski kültürlerin kesişim noktası olan Kütahya’da Arkeoloki Müzesi, Kütahya Çinili Camii, İshak Fakif Camii, Zafertepe Anıtı, Aizanoi Antik Kenti, Dereli Kaplıcaları, Domaniç Ormanları, Dönenler Mevlevihanesi mutlaka görülmelidir. Bunun dışında, çinicilikte dünyada oldukça önemli olan bu kentte çinicilik atölyeleri de ziyaret edilebilir.