CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Mardin Şehir Rehberi

Mardin Uçak Bileti

Güneydoğu turlarının başlangıç durağı Mardin için uçak biletini almanın en kolay ve kazançlı yolu biletsorun.com’un avantajlı fırsatlarından yararlanmaktır. Biletsorun.com’a gelerek pratik bir şekilde tüm havayolu şirketlerini aynı anda karşılaştırabilir ve sizin için en uygun olanını ister rezerve edebilir, isterseniz de kolayca satın alabilirsiniz. Bu sayede tüm promosyonlar, indirimler ve kamapanyalardan da yararlanmış olursunuz. Unutmayın uçak bileti fiyatları anlık değişim gösterir. Uçak bileti alırken hızlı ve kolay karar vermek size zaman kazandırır ve kar ettirir.

 

Mardin’deki Havalimanları

1999 yılında açılan Mardin Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 20 km kadardır. Havalimanı Kızıltepe’ye oldukça yakındır. Taksi ve dolmuşlar sürekli olarak havalimanına ulaşımı sağlar. Daha önce günde tek iç hat seferi gerçekleşen havalimanında yapılan çalışmalarla bu sayı artırılmıştır. Mardin Havalimanı’nın dış hatları olmasına rağmen seferler düzenlenmemektedir. 250 araçlık bir otoparkı da olan havalimanının yolcuya açık alanları 1700 metre karedir. 

 

Mardin Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin şehrinin nüfusu 779.738’dir. Türkiye’nin en kalabalık 26. Şehridir. Şehrin deniz seviyesinden yüksekliği 1083 metredir ve şehir 8.858 kilometrekarelik bir alana kuruludur. Kilometrekare başına 88 kişi düşer. Eski İpek Yolu güzergahında olan Mardin’in Suriye ile sınırı vardır. İl alan kodu 482, plaka kodu ise 47’dir.

 

Mardin Tarihi

Şehrin ismi Arapça kaynaklarda Meridin olarak geçer. Mardin’in tarihi eskidir. Yapılan araştırmalar şehrin tarihinin Paleolitik Çağa kadar uzandığını gösterir. Yine yapılan çalışmalarda Cilalı Taş Devri’ne ait araç ve gereçler bulunmuştur. Nusaybin taraflarında ise Erken Tunç Çağı’na ait kalıntılar vardır. Mardin Roma zamanında önemli bir yer olmuştur. Metinlerde burası için ikinci önemli kale olarak bahsedilir.  Roma’dan sonra bölgeye hakim olan Selçuklularla birlikte çok fazla Türkmen akını olmuştur. Bu tarihten sonra, Selçuklular yıkılınca ise Mardin 300 sene boyunca Artukluların elinde kalmıştır. Daha sonra bölge önce Anadolu Selçukluların eline geçmiş, sonrasında ise 1515 yılında Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Yüzyıllar boyunca sakin bir hayat sürülen Mardin, 19.yy itibariyle karışmaya başlamış Osmanlı ile Mısır arasında anlaşmazlıklara sahne olmuştur. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İtilaf Devletlerinin işgal ettiği bir yer olmamıştır. Son olarak 2012 yılında Mardin de büyükşehir belediyesi statüsüne kavuşmuştur.

 

Mardin İklimi ve Bitki Örtüsü

Karasal iklim görülür. Kışlar soğuktur ve yağışlı geçer. Yazlar ise çöl sıcakları etkisindedir.  Sıcaklıklar 45 derecelere kadar çıkabilir. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2000 yılında 48 derecelik sıcaklık ölçülmüştür. Yine bahar aylarında güneyden gelen toz taşınımı görülebilir.  Bazı ilçelerinde; Derik, Nusaybin ve Savur’da Akdeniz iklimine yakın bir hava vardır. Bitki örtüsü genellikle meralık alanlardır. Yine ormanlar da görülür. Ancak bu ormanların büyük kısmı bozuk baltalıklardır

 

Mardin’in Yöresel Lezzetleri

Birçok kavime ev sahipliği yapması ve kervan yollarının kesiştiği bir noktada yer almasından dolayı Mardin'in yemek kültürü gelişmiştir. Et ve süt ürünlerine hemen tüm yedeklerde rastlanır. Sebzenin beslenmedeki yeri oldukça sınırlı kalır. Biber, patlıcan gibi sebzeler kurutularak, domates de salça yapılarak kışa hazırlanır. Kavurma, sucuk, üzüm sucuğu yanında evde hazırlanan kışlık yiyeceklerin başında bulgur ve şehriye geliyor. Birbirine kaynaşıp karışan Mardin'in yöresel yemeklerinden birkaçını sayacak olursak; çorbalardan; lebeniye, un çorbası, kelle paça, çorten, et yemeleri; kibbe, etli ekmek, Mardin çiğ köftesi, fikriye, alluciye, dobo, pilavlardan; kinneberli pilavı, şehriyeli bulgur pilavı, ciğer pilavı, hamur işleri; sembüsek, cevizli börek yörenin sevilen yemeklerindendir.

 

Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin diller ve dinler merkezidir. Birçok farklı dine ve kavme ait yapılar günümüze kadar gelmiştir. Deyrülzeferan Manastırı, Hatuniye Medresesi, Anzavur Kalesi, Mor Yakup Kilisesi, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi ve Turabdin Platosu mutlaka ziyaret edilmelidir.