CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir uçak bileti için en uygun fiyat seçenekleri, hayolu şirketlerinin kampanyaları, promosyonları ve birbirinden özel anlık indirimleri biletsorun.com sayesinde bir tık uzağınızda. Biletsorun.com’a gelerek Nevşehir için gidiş-geliş günlerinizi belirleyebilir ve karşınıza çıkan tüm havayolları arasından sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Biletsorun.com’un güvenli ödeme sistemi sayesinde Nevşehir uçak biletini kolay ve pratik şekilde alabilirsiniz. Avantajlı fiyatları kaçırmayın.

 

Nevşehir’deki Havalimanları

Nevşehir’de Kapadokya Havalimanı bulunur. 1998 yılında kurulan havalimanında iç ve dış hatlar 3500 metrekarelik aynı terminal binası içerisine konumlanmıştır. 700 bin yolcu kapasiteli Kapadokya Havalimanı’nında toplam 3000 x 45 metre uzunluğunda 1 beton pist ve ayrıca 5 uçak kapasiteli bir apron bulunur. Nevşehir’in tarihi güzelliklerini görmek için havalimanından şehir merkezine ve çevreye servisler ve taksiler ulaşım sağlamaktadır.

 

Nevşehir Hakkında

Nevşehir İç Anadolu bölgesinde bulunan nüfusu 286.250 kişi olan ve 1954 yılında il statüsüne kavuşan bir ilimizdir. Plaka kodu 50, il alan kodu ise 384’tür. Nevşehir 5.467 kilometrekarelik bir alana kuruludur. Toplamda 8 ilçesi bulunan ilin öne önemli yerleri Ürgüp, Göreme ve Hacıbektaş’tır. Her yıl Kapadokya’yı görmeye binlerce turist gelmektedir.

 

Nevşehir Tarihi

İlk yerleşim 5000 sene önce görülür.  O zamanlar Kapadokya olarak bu yerin adı Türkler zamanında Muşkara olmuştur.  O dönemde bir köy olan bu yer Osmanlı zamanında gelişmeye başlayıp nüfusu da artınca Yeni Şehir anlamına gelen Nevşehir denmiş ve daha sonra il haline dönüşmüştür.

 

Nevşehir ve civarının yaklaşık beş bin senelik bir târihî geçmişi vardır. Bölgenin ilk sâkinleri Hititler olup, bu bölgeye “Nissa” ismini verdiler. Hititlerden sonra Frigler ve Lidyalılar bölgeye hâkim oldu. Asurlular geldiği zaman Kapadokya bölgesine Katputuka ismini vermişler ve daha sonra da bölge Perslerin kontrolü altına girmiş. Büyük İskender’in Persleri ortadan kaldırmasıyla birlikte Nevşehir’in kontrolü Mekodonyalılara geçmiştir.  Daha sonra bölgeye hakim olan 300 senelik İslam devletleri, iç karışıklıklar sonucu yıkınca Bizanslılar kontrolü yeniden ele almış ve 1071 tarihi ile birlikte Nevşehir yeniden Türklerin olmuştur.

 

Nevşehir Bitki Örtüsü

Nevşehir ilinde kara iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık sıcaklı aralığı artı 40 derece ile eksi 30 derece arasındadır. Genel olarak Kızılırmak vadisinden uzaklaşıldıkça soğuk iyiden iyiye artış gösterir. Nevşehir’in bitki örtüsü oldukça zayıftır. Ormanlık alanlar % 1 gibi çok küçük bir alan tutar. Genel olarak İç Anadolu’nun tipik bitki örtüsü olan bozkırlara sahiptir. Ancak, arazi büyük bir oranda ekime elverişlidir. Nevşehir topraklarının % 70’inda tarım yapılabilir. Geri kalan alanlar ise çayır ve otlaklardır. Şehre genel olarak hakim olan renk sarıdır. Haziran ayından sonra sıcaklığın etkisiyle her yer yeşilden sarıya bürünür.

 

Nevşehir’in Yöresel Lezzetleri

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirir ve yemeklerinde de kullanırlar. Bilinen en meşhur yemeklerinden olan testi kebabı Nevşehir ziyaretlerinin vazgeçilmezlerindendir. Bunların dışında çorbalar yemeklerde önemlidir. Tarhana çorbası, patates çorbası ve katma aşı vardır. Nevşehir tavası, et kavurma, pastırma ve sucuk Nevşehir’in diğer önemli yiyecekleri arasındadır.

 

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir genel olarak tarihi kalıntılar ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Kapadokya çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Zelve Ören Yeri, Ürgüp Pempe Vadi, Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Kapadokya Kilisesi görülmesi gereken yerlerin başında gelir.