CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Ordu Şehir Rehberi

Ordu Uçak Bileti

Karadeniz’e gitmek, Karadeniz’den Türkiye’nin dört bir yanına ulaşmak için Ordu Uçak bileti biletsorun.com’dan alınır. Biletsorun.com sizin için en avantajlı uçak bileti fiyatlarını en pratik şekilde bulur. Uçak arama kısmına gideceğiniz gün ve saati yazmanız yeterli; biletsorun.com tüm havayolu şirketlerinin Ordu Uçak biletlerini listeleyerek size karşılaştırma yapma imkanı sunar. Uygun olan Ordu uçak biletini güvenle satın alabilirsiniz.

 

Ordu’daki Havalimanları

Ordu – Giresun Havalimanı Ordu’nun Gülyalı ilçesi ve Giresun’un Piraziz ilçesi arasındadır. 2015 yılında hizmete giren havalimanı Avrupa’nın ilk ve tek deniz üzerine inşa edilen havalimanı olmuştur.  Yıllık 3 milyona yakın yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu muazzam havalimanı sayesinde Karedeniz’in dışarıyla bağlantısı daha da güçlenmiştir. 20.000 metrekarelik terminal binası son teknoloji ile donatılmış, içerisi yolcuların güveni ve keyfi için oldukça şık dekore edilmiştir.  Şimdilik günde 14 sefer gerçekleştiren Ordu – Giresun havalimanı yakın zamanda yurt dışı uçuşlara da başlayacaktır. Her gün Tirebolu-Espiye-Keşap-Giresun-Bulancak-Piraziz-Havalimanı güzergahından ve Fatsa-Kumbaşı-Altınordu-Gülyalı-Havalimanı güzergahından servislerle havalimanına kolaylıkla ulaşılabilir.

 

Ordu Hakkında

Karadeniz bölgesinde yer alan Ordu ili 728.949 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin 30. kalabalık şehridir.  Tokat, Samsun, Giresun ve Sivas ile komşudur. Toplam 19 ilçesi olan Ordu, 5.952 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük 57. ili olarak geçer. Plaka kodu 52, il alan kodu ise 452’dir. Ordu 2010 yılından itibaren büyükşehir belediyesi olmuştur.

 

Ordu Tarihi

Osmanlı döneminde Trabzon’un bir ilçesi olarak karşımıza çıkan Ordu, 1920 yılında il statüsüne kavuşmuştur.  Ordu’nun tarihi 2500 yıl öncesine dayanır. İlk kuruluştaki ismi ise Kotyora’dır. Bu isim bölgede daha önce var olan ama tam olarak yerleşik düzende olmayan Kolhis halkından gelir. Kelime kökeni ise Lazcada çanak çömlek yapılan yer anlamındadır.

 

Ordu İklimi ve Bitki Örtüsü

Tipik Karadeniz ikliminin yaşandığı illerden biridir. Kış aylarında soğuk günler 10 günü geçmez. Bunun nedeni dağların yüksekliklerindeki azalmadır. Ancak, iç kısımlarda yükseltiler fazlalaştığı için soğuk şiddetli yaşanır. Kar görülür ve yağışlar uzun sürelidir. İç kesimlerdeki yaylalarda kar neredeyse 6 ay boyunca yağar ve Mayıs ayına kadar erimez.  Ordu bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Yaz ve kış aylarının hemen hemen tümünde yeşil bir görünüm içerisindedir. Kıyı kısmı meyve ağaçları ve ormanla kaplıdır. İncir, limon, mandalina, portakal gibi Akdeniz’e özgü meyveler görülür. Yine oldukça fazla fındık ağacı vardır.

 

Ordu’nun Yöresel Lezzetleri

Balık, tüm Karadeniz’de olduğu gibi Ordu’da da sofraların baş köşesindedir. Hamsi av sezonu boyunca sofralardan eksik olmaz. Bunun dışında diğer balıklar da mutlaka yenir. Pancar çorbası, pancar sarması, Mıhlama, Galdirik kavurması, Tirmit mantarı kavurması, mısır ekmeği, hamsili tüm yemekler; pilav, tava, buğulama ve keşkek Ordu’nun önemli yerel yemekleri arasındadır.

 

Ordu’da Gezilecek Yerler

Ordu ili yayla turizmi, doğa yürüyüşleri ve yamaç paraşütü bakımından oldukça elverişlidir. Bu bakımdan her yıl yerli ve yabancı turistleri buraya doğa turizmi için çeker. Yason Burnu ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.  Yine mutlaka kıyı şeridindeki restoranlarda balık çeşitleri mutlaka tadılmalıdır. Ordu dereleri ve 450 metre yükseklikte bulunan, harika bir manzara vaadeden Boztepe gidilmesi gereken yerler arasındadır.  Osman Paşa Şadırvanı, Bolaman Kalesi ve UNESCO tarafından antik eserler arasına alınan Gölköy Kalesi görülmeye değerdir. 2500 yıl önce yapılan ve son dönemde hummalı bir çalışmayla ziyarete açılan Ünye Kalesi, martıların ve karabatakların ebi olan Hoynat adası, Çiseli şelalesi ve Civil ırmağı Ordu’da görülmesi gereken diğer yerler arasındadır.