CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Siirt Şehir Rehberi

Siirt Uçak Bileti

Siirt uçak biletleri biletsorun.com aracılığı ile alındığında zamandan kazandırır ve paradan tasarruf ettirir. Biletsorun.com’a gelip Siirt’e gideceğiniz gün ve saati arama motoruna yazıp istediğiniz filtrelemeyi uygulayarak tüm havayolu şirketlerinin Siirt uçak bileti saat ve fiyatlarını görüntüleyebilir, tüm promosyon ve kampanyalardan kolay ve pratik bir şekilde yararlanabilirsiniz. Biletsorun.com Siirt’e gidişin en kolay yoludur.

 

Siirt’teki Havalimanları

1998 yılında DHİM genel müdürlüğü tarafından işletilmeye başlanan Siirt Havalimanı ilk olarak 1600 metrelik kısa bir piste sahipti. Daha sonra yapılan çalışmalarla bu uzunluk 1800 metreye çıkarıldı. Halen pistle ve havalimanının daha modern bir yapıya kavuşmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

 

Yolcuya açık alanları 350 metrekare olan havalimanından yıllık ortalama 50-60 bin arası yolcu taşınmaktadır. Siirt Havalimanı’ndan Ankara’ya ve sezonluk olarak Tekirdağ’a uçuşlar yapılır.

 

Siirt Hakkında

Siirt Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır.  Toplam 6.836 kilometrekarelik bir alana yayılan şehir sınırlarında 316.645 kişi yaşar. Nüfusunun 119.364 kişisi kırlık alanda, geri kalanlar ise şehirde bulunur. Kilometrekareye düşen kişi sayısı ise 49’dur. Nüfusunun büyük bir bölümünü Türkler, Kürtler ve Araplar oluşturur. Siirt ilinin plaka kodu 56, il alan kodu ise 484’tür. Temel geçim kaynakları arasında hayvancılık vardır.

 

Siirt Tarihi

Anadolu ile Mezopotamya gibi iki önemli bölgenin kesişme noktasında olan Siirt yüksek bir alana kurulmuştur. Burada Cilalı Taş Dönemi’nden beri yerleşimin olduğu ortaya çıkmıştır. Yine Siirt’in bulunduğu sınırlar Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi oldukça önemli devletlerin himayesinde yüzyıllar boyunca var olmuştur. Siirt Osmanlı Devleti zamanında Cumhuriyet dönemine kadar Bitlis’in bir sancağı olarak kalmıştır. Cumhuriyet zamanına gelindiğinde ise 1924 yılında Beytüşşebab, Beşiri ve Sason ile birlikte sınırları daha büyüyen Siirt, 10 yıl sonra Beytüşşebab’ın Hakkari’ye bağlanmasıyla biraz küçülmüştür. Siirt bu tarihten sonra da küçülmeye devam etmiştir. Bazı ilçelerinin bucakları ilçe yapılmış ve çevredeki Batman ve Hakkari gibi illere dahil edilmiştir. Yine 1990 yılında Siirt’in Şırnak ilçesi de il statüsüne kavuşmuştur.

 

Siirt’in İklimi ve Bitki Örtüsü

Siirt ilinde kara iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. İlin kuzey ve doğusu kışın daha soğuk ve yazın daha serin olur. Orman varlığı yönünden Siirt, memleketimizin en fakir illerinden biridir. Dağlık kısımların bâzı bölümlerinde, cılız çalı ve meşe topluluklarına rastlanır. İlin tabiî bitki örtüsü genelde bozkır bitkilerinden meydana gelir.

 

Siirt’in Yöresel Lezzetleri

Yörede yemek türleri incelendiğinde; özellikle tahıldan ve etten yapılan yiyeceklerin yoğunlukta olduğu gözlenmektedir. Belli sebze türlerinin kullanıldığı Ahlat mutfağında bulunan, çevreden toplanan otlarla yapılan yiyecekler, yöredeki beslenme kültürünü zenginleştirilmiş ve bir ayrıcalık katmıştır. Geçmişte hayvancılığın yoğun olduğu yörede, süt ürünlerinden yapılan yiyecekler, halkın temel gıdası olarak hemen her öğünde sofrada yer alır.

 

Siirt’te Gezilecek Yerler

Siirt oldukça eski bir yerleşim yeridir ve bu zaman içerisinde birçok kavim buradan gelip geçmiştir. Durum böyle olunca, eski zamanlardan bu güne kalan eserleri görmek mümkün olabilmektedir. Örneğin Siirt’in il merkezinde bulunan Ulu Camii, 1129 yılından, Selçuklulardan kalmadır.  Bunların dışında Veysel Karani Türbesi, Osmanlı Devleti’nin de son dönemlerinde önemli bir yer olan Finik Kalesi, 1891 yılında vefat eden ve bölge için büyük öneme sahip olan Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi, Şeyh Muhammed Kazım Türbesi, Siirt’e 17 km uzaklıkta bulunan Sağlarca Kaplıcası ve ilkel dönemlerde ev olarak kullanılan meşhur Siirt Mağaralarını görmek gerekir.