CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Sinop Şehir Rehberi

Sinop Uçak Bileti

Sinop’a uçak bileti almak için biletsorun.com’dan daha avantajlısı yok. Biletsorun.com’a gelerek tüm Sinop uçak biletlerini tek bir anda listeleyebilir ve size uygun gün, saat ya da fiyat bilgilerini karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede anlık değişen havayolu şirketlerinin fiyat artışlarından etkilenmemiş ya da indirim, promosyon, kampanyaları kaçırmamış olursunuz.

 

Biletsorun.com’nin geliştirilmiş bilet arama motoru sayesinde kolayca arama yapabilir ve istediğiniz havayolu şirketine ait uygun bileti güvenle satın alabilirsiniz.

 

Sinop’taki Havalimanları

1993 yılında hizmete giren Sinop Havalimanı’nın sivil kategoride bir havalimanıdır ve şehir merkezine olan uzaklığı 8 km civarındadır. Havalimanının yolcu kapasitesi 150 bindir. Yıllık yaklaşık olarak 55 bine yakın yolcu taşınmaktadır. 340 metrekarelik yolcuya açık alanı bulunan Sinop Havalimanı’nda ayrıca 100 araçlık bir de otopark bulunmaktadır. Havalimanından yalnızca iç hat ve İstanbul aktarmalı uçuşlar gerçekleşir.

 

Sinop Hakkında

204.526 kişilik nüfusyla, Sinop ili Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Toplam büyüklüğü 5.863 kilometrekaredir. Kilometrekareye 34 kişinin düştüğü ilde yaşayanların 95.373 kişisi kırlık alanlarda yaşar. Sinop Karadeniz’in ulaşım sorunu olan bir yerine kurulu olduğu ve yıllar içerisinde bu problem bir türlü giderilemediği için yeterli derecede kalkınamamış ve sürekli dışarıya göç vermek zorunda kalmıştır. Sinop’ın il plaka kodu 57 ve il alan kodu da 368’dir.

 

Sinop Tarihi

Antik Çağdan beri yerleşim olan bir bölgedir. Karadeniz Bölgesi için herdaim önemini korumuş, birçok devlet için de önemli bir ticari merkez haline gelmiştir. Sinop, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında kale ve tersaneleriyle askeri üs olarak da görev yapmıştır.

 

Sinop’un isim kökeni ile ilgili olarak yapılan araştırmalar, bu ilin yazılı kaynaklardaki ilk ismini Sinope olarak göstermektedir. Rivayet odur ki, bu isim de şehrin ilk kurucusu olan bir Amazon Kraliçesine aittir. Mitolojik olarak şehrin ismi ise Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi olan kızlarından biri Sinope’den gelir.Sinop’un son 2500 senelik tarihini Pontus, Bizans ve Osmanlı Dönemi olarak ayırmak mümkündür. Sinop, tarihteki en parlak dönemini ise M.Ö 183 yıllarından itibaren Pontus Dönemi’nde yaşamıştır.

 

Sinop İklimi ve Bitki Örtüsü

Sinop dahilinde genel olarak ılık bir iklim hüküm sürer. Mevsimler arasında ısı farkı azdır. Küre Dağlarının kuzey kısmı daha çok yağış alır. Güneyde ise yağış az olur. Küre Dağlarının kuzey kısımları sık ormanlarla, güneyi bodur ağaçlarla kaplıdır. Sinop il topraklarının % 62’si orman ve fundalıklarla, % 33’ü ekili ve dikili alanlarla, % 4’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Ormanlar gür ve ağaç çeşitleri çoktur. Başlıca ağaçlar çam, meşe, köknar, gürgen, kayın, dışbudak, kavak, karaağaç, defne, fındık, kızılcık, karaçam ve sarıçamdır. 

 

Sinop’un Yöresel Lezzetleri

Yöredeki kültürel çeşitlilik beslenme biçimini de etkilemiştir. Beslenmede tahıl ürünleri ağırlıktadır. Kış sebzelerinin çokluğu da mutfağı zenginleştiren bir etmendir. Kestane, ayva gibi meyvelerden yemeklik olarak da yararlanılır. Yörenin yemekleri; nokul (üzümlü cevizli, kıymalı, yoğurtlu), pilaki, mısır pastası, kaşık çıkartması (mamalika), keşkek yemeği, içi etli hamur (kulak hamuru), ıslama, mısır çorbası, mısır tarhanası, sirkeli pırasa, içli tava, katlama, kabak millesi, hamursuz tatlısıdır.

 

Sinop’ta Gezilecek Yerler

Sinop Karadeniz’in en güzel illerinden biridir. Hemen her dönem doğasıyla insanı büyüleyen bir özelliği vardır. Sinop’a gidildiği zaman Başkaya Burnunu, Boyabat Kaya Mezarlarını, İnceburunu, İnceburun Fenerini, Arkeoloji Müzesini, Sinop Kalesini, Sarıkum Plajını,  Hamsilos Koyu’nu ve Akgöl’ü görmek mümkündür. Ayrıca, filmlere konu olan, birbirinden önemli kişileri ağırlamış olan Sinop Cezaevi de görülebilir. Tarihi Sinop Cezaevi şimdilerde ziyaretçilere açık bir müze halindedir.