CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Şırnak Şehir Rehberi

Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Uçak bileti biletsorun.com’dan alınır. Biletsorun.com sizin için en avantajlı uçak bileti fiyatlarını pratik ve kolay biçimde önünüze getirir. Uçak arama kısmına Şırnak’a gideceğiniz gün ve saati yazmanız yeterli; biletsorun.com tüm havayolu şirketlerinin Şırnak uçak biletlerini listeleyerek size karşılaştırma yapma imkanı sağlar. Bu sayede sizin için uygun olan Şırnak uçak biletinizi güvenle satın alabilirsiniz. Biletsorun.com ile zamandan tasarruf, indirimleri vaktinde yakalama imkanı.

 

Şırnak’taki Havalimanları

Şırnak ilçesi Cizre’nin 10 km uzağında bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı 2013 yılında inşa edilmiş ve yalnızca iç hatlara hizmet veren bir havalimanıdır. 2015 yılı itibarıyla bu yeni havalimanını 270 bin kişi kullanmıştır.

 

Şırnak Hakkında

Irak ve Suriye ile komşu olan Şırnak ili, 1990 yılına kadar Siirt’in bir ilçesiyken, bu  tarihten sonra il statüsüne kavuşmuştur. Bu sepele Mardin’in İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri de bu ile bağlanmıştır. 7.172 kilometre karelik bir alana kurulu olan şehrin plaka kodu 73, il alan kodu ise 486’dır.

 

Şırnak Tarihi

Şırnak’In isminin Şehr-i Nuh'tan geldiği söylenir. Nuh'a ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh'un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. Cudi dağının kuzeyinde Şehr-i Nur olarak kurulmuştur. İlk olarak Şerneh denilen şehrin ismi daha sonra Kürdana Şırnak olmuştur.

 

Guti, Babil, Med, Asur, Pers, Sasani, Emevi, Abbasi ve Selçuklu himayesinde bulunan Şırnak bölgesi Osmanlı Devleti geldiğinde henüz Cizre’Ye bağlı bir yerleşim birimiydi. Uzun yıllar boyunca da böyle kaldı. 1. Dünya Savaşı’ndan hemen önce ilçe yapılan Şırnak, Siirt’e bağlandı ve bu bağlılık 1990 yılına kadar sürdü.

 

Şırnak İklimi ve Bitki Örtüsü

Şırnak’ta karasal iklim hüküm sürer. Orta kesimleri kışın çok yağış alır. Güney ve güneybatı kesimlerinde iklim daha yumuşaktır. Yüksek dağlardan meydana gelen doğu kesimindeyse kışları sert ve kar yağışlı geçer. Şırnak’ın toprakları bitki örtüsü yönünden fakir olup, genelde step görünümündedir. Dağlık kesimlerde bozuk meşeliklere, yükseklerdeyse yer yer ardıçlara rastlanır.Şırnak’ın Yöresel Lezzetleri

Şırnak mutfağı bölgenin coğrafi koşullarına ve yörede hüküm süren sert kışlara göre şekillenmiştir. Şırnak’ın en bilinen yemekleri; Kadge Difse, Gulul, İçli Köfte, Mumbar, Şımpeşe, Cizre Aşı, Suryaz, Beytüşşebab Çorbası, Çımpese, Fıreydin, Mahmılatık, Bırınzer, Meyre, Kipe ve Perde Pilavıdır. Şırnak ziyaretlerinde yöreye özgü olan bu lezzetli yemeklerden mutlaka tadılması gerekir.

 

Şırnak’ta Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih boyunca herdaim önemini korumuş bir bölgedir. Şırnak ili de tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurur. Şırnak’a gidildiği zaman M.Ö 4000 yılından kalma olan Finik Ören Yeri’ni görmek gerekir. Bunun dışında Dicle nehri kıyısında bulunan Bazebde Ören Yeri ve Taş Köprü, eski bir kiliseden dönüşmüş olan 6. yy’dan kalma Cizre Ulu Camii, şehre ismini de verdiği rivayet edilen Nuh Peygamber Camiisi, su kemerleri, köprüler ve eskiden kalma bir şehrin kalıntılarının olduğu Kasrik Ören Yeri, 1400’lü yıllardan kalma olan Cizre Beyliği tarafından yaptırılan Kırmızı Medrese,  hikayelere konu olmuş meşhur Abdaliye Medresesi ve tarihi bir öneme sahip olan, birçok medeniyetin beşiği olmuş Cudi Dağı mutlaka görülmelidir.