CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Tokat Şehir Rehberi

Tokat Uçak Bileti

Tokat uçak bileti için havayolu şirketlerini tek tek gezmenize gerek yok. Şimdi biletsorun.com’a gelerek en uygun fiyat seçenekleriyle uçak biletlerini listeleyebilir ve kolaylıkla bunlar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sayede sizin için en avantajlı Tokat uçak biletini bulabilir ve tasarruf etmiş olursunuz. Havayolu şirketlerinin anlık veya günlük olarak sundukları promosyon ve indirimlerin hepsi biletsorun.com’da, tek bir yerde.

 

Tokat’taki  Havalimanları

Uzun yıllar açılması birçok mali ve bürokratik işleme takılan Tokat Havalimanı 1995 yılında piste inen ilk uçakla hizmete başlamıştır. Bir süre hizmete devam eden havalimanı 2001 yılında kapatılmış ve 1 yıl sonra yeniden açılmıştır. Şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Tokat Havalimanı’nın apron kapasitesi 1 uçaktır. 180 metrekarelik terminal binası ve ayrıca 2 adet VIP salonu  vardır. 80 bin kapasiteli havalimanından haftanın 7 günü seferler düzenlenmektedir. 

 

Tokat Hakkında

Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat ili oldukça engebeli bir arazide kurulmuştur. Ordu, Samsun, Sivas, Yozgat ve Amasya illerine de komşudur. Son verilere göre Tokat 593 binlik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 35. Şehridir. Şehrin geçim kaynakları arasında başlıca tarım ve hayvancılık gelir. Yine ticaretin de önemli bir yeri vardır.

 

Tokat Tarihi

Yapılan araştırmalar Tokat ilinin ilk çağ zamanlarında kurulduğunu göstermektedir. Hititler, Asurlular ve Hurriler şehre egemen olduktan sonra milattan sonra Pontus Krallığı’nın eline geçmiştir. Daha sonra ise birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu Devleti Tokat üzerinde egemen olmuştur.

 

Tokat’ın eski isimleri arasında Bizans – Komana, Selçuklu – Darün Nusret ve Moğol – Sobaru isimleri bulunur. Şehrin şimdiki adıyla ilgili yapılan çalışmalar Osmanlı döneminde “surlu şehir” anlamına gelen Toh-kat kelimesini işaret eder. Bir başka teori ise rumca Dokeia kelimesinin zamanla bozularak Tokat’a dönüştüğü yönündedir.

 

Tokat İklimi ve Bitki Örtüsü

Tokat bulunduğu konum itibarıyla birçok bölgenin ortasında ve bu yüzden de İç Anadolu ile Karadeniz iklimleri arasındadır. Yine Orta Karadeniz özellikleri de gösterir. Yaz rekoru Temmuz ayında 45 derece ve kış rekoru ise Ocak ayında eksi 21 derecedir.

 

Tokat’ın Yöresel Lezzetleri

İç anadolu ve Karadeniz gibi iki coğrafi bölgemizin ortasında bulunan Tokat, verimli topraklarını mutfağına da yansıtmayı başarabilmiştir. Hamur işleri ağırlık kazansa da, yemeklerde sebze ve meyve de önemli bir yere sahiptir. Yaprak sarması birçok farklı çeşitte karşımıza çıkar. Yine tatlılardan Kazova üzümü, cevizli şeker sucuğu ve zile pekmezi Tokat’a gidildiğinde mutlaka denenmelidir.  Köy evlerinin birçoğunda kebap fırınlarının bulunması Tokat mutfağında kebapların da yeri olduğunu gösterir. En meşhur kebapları ise Tokat Kebabıdır.  Diğer yemekler arasında yeşil fasülye çorbası, pürpürüm kavurması, pancar yemeği ve kuru patlıcan yemeği önemli bir yere sahiptir. Sonuç olarak Tokat ziyaretlerinde zengin bir mutfakla karşılaşılacağı kesindir.

 

Tokat’ta Gezilecek Yerler

Tokat insanların ilk yaşadıkları yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Birçok medeniyetin yaşadığı diğer şehirlerimiz gibi Tokat’da da bu medeniyetlere ait birçok kültürel miras bulunur.  Tokat ilinde en çok ziyaret edilen turisrik yerlerin başında görkemli Tokat kalesi gelir. Yine Tokat ilçelerinden Zile ve Niksar kaleleri de ziyaretçi çeker.  Tokat Saat Kulesi ve Atatürk’ün konakladığı Latifoğlu Konağı ilgi çeken diğer yerlerdendir. Bunların dışında Anadolu’nun ilk yapılan medresesi olarak kayıtlara geçen Yağıbasan Medresisi de Tokat’tadır. Taşhan Çarşısı, Hıdırlık Köprüsü ve Pazar ilçesindeki Pazar Kervansarayı da mutlaka görülmelidir. Tokat da 700 metrelik uzunluğu ve 90 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası yer alır.