CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Trabzon Şehir Rehberi

Trabzon Uçak Bileti

Trabzon için en avantajlı uçak bileti Biletsorun.com’dan pratik ve güvenli bir şekilde satın alınabilir. Havayolu şirketlerinin sitelerine tek tek girerek en uygun uçak bileti aramak yerine, Biletsorun.com’a gelerek  tüm firmaları, uçuş saatlerini ve günleri görebilir. Size en uygun Trabzon uçak biletini bulabilirsiniz. Bu sayede havayolu şirketlerinin indirim ve avantajlarını da karçırmamış olursunuz.

 

Biletsorun.com ile kolayca rezervasyon yapabilir, geliş gidiş saatlerini, yerini ve gününü belirleyebilir, kişi türüne ve sayısına göre filtrelemeler yapabilir ve çıkan sonuçlardan en avantajlı olanını seçebilirsiniz.

 

Trabzon’daki Havalimanları

Uluslararası kodu TZX olan Trabzon Havalimanı toplam 1.3 milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruludur.  1957 yılında kurulmuş olan Tranzon Havalimanı iç ve dış hatlara hizmet veren uluslararası bir havalimanıdır. Şehir merkezine 6 km yakınlığı ile merkez-havalimanı mesafesi bakımından en yakın havalimanları arasındadır. Taksi, toplu taşıma ya da dolmuşlarla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Trabzon havalimanını her yıl 2,5 milyona yakın insan kullanır.

 

Trabzon Hakkında

Karadeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Trabzon toplam 18 ilçeye ve 768,417 kişilk bir nüfusa sahiptir. Samsun’dan sonra bölgedeki ikinci büyük kenttir. 4.662 kilometrekareye kurulu şehrin nüfus yoğunluğu 163’tür. Türkiye’nin kalabalık şehirleri arasında sayılır.  Zigana Dağları arasında yer alan Trabzon’un çevresinde ise Karadeniz, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Giresun vardır.  2012 yılında büyükşehir belediyesi olma hakkı kazanan şehrin il plaka kodu 61 ve il alan kodu ise 462’dir.

 

Trabzon Tarihi

Yunan mitolojisinde Lycaon’un oğlu Trapezeus'un Arkadya'daki adaşına ismini verdiği bilindiğinden, Karadenizdeki Trabzon'un da bu mitolojik kahramandan adını aldığı ve kent adının Yunan toponomi geleneğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Trabzon tarihine bakıldığında ise şehrin ilk yerleşiminin Yontma Taş Döneminde olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalar Mezolilit Çağa ait mağaralar olduğunu göstermiştir. Yine Hitit kaynaklarında o dönemde burada Kaşkalar adı verilen ve domuz besleyip tarım yapan bir halk olduğu görülüyor.

 

Trabzon şehrinin kuruluş tarihi ise M.Ö 750’li yıllara rastlıyor. Yani bu tarih Trabzon’un Doğu Karadeniz kolonizasyonunun en eski kenti olduğunu gösteriyor.  M.Ö 400 yıllarda burada Lazların ataları olan Kolhisliler yaşamış ve daha sonrasında ise bölgeye Roma İmparatorluğu gelmiştir. Sonrasında kenti ele geçiren Bizanslılardan sonra Komenos ailesi burada bağımsız bir karallık; Trabzon İmparatorluğu’nu kurmuştur. Trabzon İmparatorluğu 1461 yılında kentin Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesine kadar varlığını sürdürmüştür.

 

Trabzon İklimi ve Bitki Örtüsü

Trabzon’da Karadeniz iklimi hüküm sürer. Yazları serin ve kışları ılık, her mevsim yağışlı geçer. Güneye dağlık bölgeye varıldıkça iklim sertleşir. Kıyıda yağmur olarak görülen yağış yüksek yerlerde kar şekline dönüşür. Bol yağış alan Trabzon’da gür bir bitki örtüsü vardır. Ormanlara 2300 m yüksekliğe kadar rastlanır. İlin doğusunda geniş çay bahçeleri bulunur. İl topraklarının % 45’i orman, % 33’ü ekili-dikili alanlar ve geri kalanı çayır ve mer’alardan ibarettir.Trabzon’un Yöresel Lezzetleri

Pek çok yemeği yapılan hamsi ve balık çeşitlerinin yanısıra, karalahanadan yapılan yemek çeşitleri yöre mutfağının temel yemek çeşitlerinden olup, mısır ekmeği, hamsi kuşu, hamsi pilavı, hamsili kaygana, hamsi tava, lahana kavurması, hoşmerim, Akçaabat Köftesi, kıymalı ve peynirli çeşidiyle Trabzon pidesi, Hamsiköy sütlacı Mısır Çorbasının ayranlı ve yoğurtlu çeşitleri, Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Trabzon Döneri, Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Burmalısı ve laz böreği yöre yemeklerindendir. Bu yemeklerden biri veya birkaçı mutlaka denenmelidir.

 

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’un tarihi güzellikleri arasında Altındere Vadisi, Şolma Yaylası, Boztepe, Haldizen Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Uzungöl ve Akçaabat Orta Mahalle vardır. Trabzon ziyaretlerinin büyük bir kısmı doğa gezilerine ve muhteşem manzaralara ayrılmalıdır.