CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Van Şehir Rehberi

Van Uçak Bileti

Biletsorun.com ile Van’a gitmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Elbette uygun uçak biletini aldıktan sonra neden zor olsun ki. Biletsorun.com’a gelerek Van’a giden tüm havayolu şirketlerinin uçuş saatlerini ve indirimli fiyatları görebilir, biletler arasında kıyaslama yapabilir ve uygun gördüğünüz bileti güven içerisinde satın alabilirsiniz. Van için uçak bileti alırken boşuna zaman kaybetmeyin, havayolu sitelerinin arasında kaybolmanıza gerek yok.

 

Van’daki Havalimanları

Van Ferit Melen Havalimanı 1943 yılında kurulmuş ve 2009 yılında da uluslararası uçuşlara açılmıştır. 1600 metrekarelik bir terminal binasının olduğu havalimanında 140 araçlık bir de otopark bulunmaktadır. Van Ferit Melen Havalimanı Türkiye’nin ilk defa uydu iniş sistemi kullanan havalimanı olma özelliğini taşır. Van iline Adana, İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’den seferler düzenlenmektedir. Son 10 yıl içerisinde sürekli artan yolcu potansiyeliyleVan Ferit Melen Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 1 milyonun üzerine çıkmıştır.

 

Van Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van şehrinin nüfusu 1.096.397’dir. Türkiye’nin en kalabalık 19. ve  Doğu Anadolu’nun ise en kalabalık ilidir. Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkari ve İran ile sınırı olan Van’ın yüzölçümü ise 21.334 kilometrekaredir. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’ne ev sahipliği yapar.  Van şehrinin il plaka kodu 65, il alan kodu ise 432’dir.

 

Van Tarihi

Van'ın tarihi MÖ 7000 yıllarına kadar uzanır. Van Kalesinin 6 km güneyinde bulunan Tilki tepe ve Van Gölü'nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Bronz ve Demir devrine ait yerleşimler bulunmuştur. Van'ın medeni tarihi ise Urartularla başlar. Bundan sonra şehrin egemenliğine sırasıyla;

 

Ahamenişlerler, Büyükİskender, Selevkoslar, Ermeniler, Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılar hakim olmuştur. 600’lü yılların ortasında ise buraya Araplar gelmiş ve bölgeyi ele geçirmişlerdir. Abbasilerden sonra Selçuklular ve sonrasında ise Akkoyunlular ile Karakoyunlular Van bölgesinin hakimi olmuştur. 1500’lü yıllarda Safevi Devleti’ni Anadolu topraklarından çıkarmayı başaran Osmanlı Devleti, bu sayede Van bölgesini de ele geçirmiştir. Van yıllar boyunca Osmanlı ve İran etkisinde yaşamış bir kenttir.

 

Van İklimi ve Bitki Örtüsü

Van ilinde kara iklimi hüküm sürer. Kışlar sert ve uzun geçer. Çok yüksek bölgelerinde, kışın daha az sert geçmesini Van Gölü temin eder. Kışın 150 güne yakını 0°C altında geçer. Yazın ise 20 gün +30°C’nin üstündedir. Van Gölü civarı ve vadiler zengin bitki örtüsüyle kaplıysa da, dağlar genel olarak ağaçsızdır. Van toprakları bir bozkır manzarası arz eder. Van’ın topraklarının % 70’i çayır ve meralarla, % 23’ü ekili ve dikili alanlarla ve % 2’si orman ve fundalıklarla kaplıdır.Van’ın Yöresel Lezzetleri

Murtuğa (kahvaltılık), cacık (kahvaltılık), ilitme, ekşili, senseger gibi yemek türleri ile ünlü Van otlu peyniri yöreye özgü yemeklerdir. Van peyniri, içerisine mahalli otlar katılarak yapılan güzel kokulu ve son derece lezzetli bir peynirdir. Yaz sonuna doğru küplere basılarak toprağa gömülür, kış için saklanır. Ayrıca, Van gölünden çıkarılan Van balığı mutlaka yenmelidir. Van balığı, Van gölünün sodalı suyuna uygun "inci kefali" diye adlandırılan, bol havyarlı bir balık türüdür. Az kılçıklı olan bu balık oldukça lezzetlidir.

 

Van’da Gezilecek Yerler

Van tarihi ve gölü ile gezilerin önemli duraklarından biridir. Kahvaltısıyla meşhur olan bu güzide ilimizde Van Yedi Kilise, Van Gölü üzerinde Adır Adası, Erçek Gölü, Hurkan Köprüsü, Zernek Kalesi, nesli tükenmek üzere olan ve koruma altına alınan Van kedileri için yapılan Van Kedi Evi, Bartholomeus Kilisesi, Van Müzesi ve eski Van Şehri gezilebilir.