CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Zonguldak Şehir Rehberi

Zonguldak Uçak Bileti

Zonguldak ziyaretiniz yaklaşıyor ama siz hala havayolu şirketlerinin internet siteleri arasında gezinip duruyor musunuz? Evet uygun bileti bulamadığınızı biliyoruz. Biletsorun.com aracılığı ile Zonguldak uçak biletinizi birçok havayolu şirketini karşılaştırarak satın alabilirsiniz. Sürekli değişen kampanya ve son dakika promosyonlarını da kaçırmazsınız. Biletsorun.com Zonguldak uçak biletlerini sizin için listeleyerek, en uygunu seçmenize imkan tanır.

 

Zonguldak’taki Havalimanları

2007 yılında hizmete başlayan Zonguldak Havalimanı’nın 1 uçak kapasiteli apronu, 1800 metrelik beton bir pisti ve 1500 metrekarelik bir terminal binası bulunur. 500 bin yolcu kapasiteli olan havalimanından ayrıca Almanya’nın Dortmund ve Düsseldorf şehirlerine de dış hat uçuşları gerçekleştirilmektedir.

 

Zonguldak Hakkında

Deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olan Zonguldak, sahip olduğu limanla Karadeniz’i diğer ülkelere bağlayan stratejik bir şehirdir. Zonguldak ayrıca Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenlerine sahiptir.  126, 281 kişilik nüfusunun 18.207’si kırlık alanda, geri kalanı ise şehirde yaşar. Türkiye’nin az insan yaşayan kentlerinden biridir. Zonguldak’ın plaka kodu 67, il alan kodu ise 372’dir.

 

Zonguldak Tarihi

Zonguldak isminin kökeni yakın bir zamana dayanır. Fransızca kökenlidir. Burada çıkarılan ilk kömürü işleten Fransızlardan kalmıştır. Fransa kömür bölgesini işaretlemek için “zone”yani bölge ismini belirledi. Daha sonra bu bölgenin en yüksek yeri Göldağı bu bölge için baz alınınca, tam işaretlenen yer “Zone Göldağ” oldu. Halk arasında kullanımı zor olan bu kelime zamanla Zonguldak ismine dönüştü.

 

Zonguldak tarihi ilk olarak bundan 4500 sene öncesine, Hattiler dönemine gider. Daha sonra ise bölgeye Hititler gelmiştir. Yörenin ilk sakinleri Frig boylarından oluşan Bithin, Mariandyn ve Migdon adlı göç topluluklarıdır. MÖ 7. yüzyılda başlayan Batı Anadolu'dan Karadeniz'e Yunan kolonizasyonu sürecinde yörede de ticaret amaçlı limanlar kurulmuştur. MÖ 334'e kadar Perslerin egemenliğinde kalan bölge, Büyük İskender'in Anadolu seferinin ardından kısa bir süre için Makedonyalı subaylarca yönetilmiştir. Sonrasında ise Zonguldak’ın da içerisinde olduğu yerler Pontus Devleti tarafından yönetilmiş, Roma İmparatorluğu yıkılınca, ikiye ayrılan Roma’nın “Doğu” kısmının toprakları içerisinde kalmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin buraya gelmesi 1084 yılında gerçekleşmiştir. Sonrasında ise 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Amasra ile Zonguldak’ı Osmanlı toprağı yapmıştır. Zonguldak şehri Kurtuluş Savaşı sırasında önemli bir liman olup, sevkiyatın merkezini oluşturmuştur.

 

Zonguldak İklimi ve Bitki Örtüsü

Zonguldak ilinde Karadeniz iklimi hüküm sürer. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava akımlarına karşı açık olduğundan Doğu Karadeniz bölgesine nazaran kışlar daha soğuk geçer. Zonguldak ili bitki örtüsü bakımından çok zengin sayılır. İl topraklarının % 65’i orman ve fundalıklar, % 32’si ekili-dikili alanlar, % 3’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Yüksek yerlerdeki ormanlar iğne yapraklı, daha alçaklardaki ormanlar ise yayvan yapraklı ağaçlardır.

 

Zonguldak’ın Yöresel Lezzetleri

Yöre mutfağında ağırlık unlu (buğday ve mısır unu) mamüllerden yapılan yemek türlerindedir. Zonguldak ormanlarında belki dünyanın en lezzetli kestanesi “kuzu kestanesi” yetişmekte olup, mevsiminde toplanan kestane suda haşlanarak “tuzlama” bütün olarak fırında kavrulmasıyla “kavşak”, “çizilerek ateşte pişirilmesiyle kebap (kömme) biçiminde değerlendirildiği gibi kurutularak da saklanır. Ülkemizde sadece Kdz.Ereğli’de yetişen Osmanlı Çileği, orman altı bitki örtüsü içinde yer alan dağ çiçeği, kızılcık (kiren), kuşburnu, böğürtlen, fesleğen, nane, defne, karayemiş, ahlat yöre mutfağında değişik kullanma biçimlerinde değerlendirilmektedir.

 

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldak, yüzey şekilleri ve yeraltı zenginlikleri bakımından ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. Zonguldak ilini ziyaret edenler Gökgöl Mağarasını, Cumayanı Mağarasını, 1800’lü yıllardan kalma olan Halil Paşa Konağını, Tieion Antik Kentini, Çayır Köyü Su Mağarasını, Cehennem Ağzı Mağaralarını ve Romalılardan kalan Filyos Kalesini görebilir.